Dva týždne po návrate zo Severnej Kórey americký jadrový expert Siegfried Hecker informoval, čo mu ukázali v jadrovom reaktore v Jongbjone. Severokórejčania chceli spraviť dojem a veľmi stáli o to, aby si americká delegácia prezrela ako pokročili v jadrovom programe. V decembri 2002 prevádzku v Jongbjone opäť spustili.
Napriek tomu Hecker, ktorý bol so skupinou vedcov na neoficiálnej návšteve, nedokáže povedať, či Severná Kórea vlastní jadrovú zbraň. Predstavitelia Spojených štátov sa vyjadrovali, že by takúto zbraň mohli mať. Isté je, že v Jongbjone je opäť v činnosti menší reaktor s výkonom päť megawattov. „Zdá sa, že funguje pomaly a dodáva teplo a elektrinu, čím vyrába približne šesť kilogramov plutónia ročne do svojich palivových tyčí," povedal Hecker pre The Washington Post.
Hecker je bývalý riaditeľ jadrových laboratórií v americkom Los Alamos. Hovoril, ako boli severokórejskí hostitelia sklamaní, keď im povedal, že toho nevidel dosť, aby si mohol spraviť konečný úsudok, či sú skutočne schopní vyrobiť jadrovú zbraň.
Predvádzali mu aj plutónium, ktoré dokážu vyrobiť. Či ide skutočne o plutónium vhodné na výrobu bômb, Hecker overiť nemohol.
O výsledkoch cesty, od ktorej sa Biely dom dištancoval, informoval americký vedec senátny výbor pre zahraničné vzťahy.
Medzinárodný ústav pre strategické štúdia (IISS) sídliaci v Londýne v stredu varoval, že by čas mohol byť na strane KĽDR, ak sa budú rozhovory o jadrovom odzbrojení príliš naťahovať. Nie je to náhoda, že sa Severná Kórea snaží presvedčiť Ameriku o tom, že už má zbrane. Keby ich mala a vedela to aj dokázať, jej postavenie za rokovacím stolom a podmienky, ktoré by si mohla klásť, sa zásadne menia v jej prospech.
Ďalšie rokovania o odzbrojení sa možno uskutočnia vo februári. Doterajšie stretnutia zatiaľ vždy Severná Kórea torpédovala svojimi nesplniteľnými a premenlivými podmienkami, takže nepriniesli žiaden výsledok.
Podľa IISS by KĽDR mohla v priebehu budúcich rokov zvýšiť kapacitu výroby jadrových bômb z jednej na osem až 13 ročne. Vzhľadom na skromné množstvo informácií o severokórejskom jadrovom programe je nemožné si spraviť presný obraz o schopnostiach KĽDR.
MAREK CHORVATOVIČ