Gelnická nemocnica, bývalý okresný úrad a taktiež národný úrad práce, správa domov a bytov, obidve materské školy, centrum voľného času, základná škola, daňový úrad to všetko sú inštitúcie, ktoré riadia ženy. Primátorskú stoličku tiež obsadila žena. A. Nemčíková bojovala v komunálnych voľbách o dôveru s niekoľkými mužmi Gelničanmi a jednou ženou. Ako hovorí, niekedy je plusom byť ženou na vedúcom poste, pretože nežnejšie zástupkyne ľudstva vedia z mnohých situácii diplomatickejšie vykorčuľovať ako muž.
Ženu na šéfovskej stoličke nepokladá za nič výnimočné ani riaditeľka gelnickej nemocnice Erika Gregová. „Rozdiely medzi mužskými a ženskými profesiami sa vsúčasnosti eliminujú," tvrdí. Na našu otázku, či jej niekto dal pocítiť, že žena sa na vedúce miesta nehodí, Gregová hovorí: „Samozrejme, stretla som sa so situáciami, keď si niekto ku mne viac dovolil, pretože som žena. Nebol to však našťastie nik z mojich spolupracovníkov. Nemyslím si však, že išlo o problém šéfovania. Sú muži, ktorí majú problém správať sa všeobecne slušne k ženám," podelila sa o svoje skúsenosti.
Riaditeľka gelnickej základnej školy Mária Vasiľová hovorí, že šéfovanie je schopnosť prevziať na seba určitú mieru rizika a zodpovednosti. A zdá sa, že to gelnickým ženám nechýba.
O názor na túto situáciu sme požiadali aj sociológa Stanislava Matulaya. „Je to všeobecný trend, že ženy obsadzujú v strednom a vyššom manažmente vedúce miesta. Ženy dnes nadobúdajú vzdelanie v takej miere ako muži, je preto normálne, že majú ambície. Gelnica nie je žiadna anomália, iba sa tam zrejme ostrejšie šliape trend," hovorí Matulay.
ERIKA KARASOVÁ