ILUSTRAČNÉ FOTO - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Banky začiatkom mesiaca zmenili ponuku hypotekárnych úverov. Zo všetkých noviniek je najzaujímavejšie, čo priniesli namiesto hypoték na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, ktoré zákon obmedzil.
Do konca minulého roka mohol klient získať hypotéku, vrátane vtedy platného štátneho príspevku, aj keď nemal vybratú nehnuteľnosť a ani úver inou nehnuteľnosťou nezaručil. „Aj v súčasnosti je možné poskytovať hypotekárne úvery na zatiaľ nedefinovanú nehnuteľnosť, avšak musí byť už definovaná nehnuteľnosť, ktorou bude úver zabezpečený," hovorí Norbert Lazar z OTP Banky.
Podobné produkty preto ponúkajú banky aj naďalej. To znamená, že kto potrebuje, môže sa aj teraz predávajúcemu preukázať „papierom" z banky, hoci to už nemusí byť hotová úverová zmluva, ale možno zatiaľ iba prísľub o poskytnutí úveru. Priestor na špekulovanie, ako si zabezpečiť výhodnejší štátny príspevok, však zanikol.
Práve využívanie obľúbeného produktu nešpecifikovanej hypotéky na získanie nároku na čo najvyšší štátny príspevok, keď ešte žiadateľ nemal vybratú nehnuteľnosť, a možno žiadnu na bývanie ani nepotreboval, viedlo štát k zmene v zákone.
Banky sa s tým, že zákon zakázal obľúbené hypotekárne úvery v starej podobe, vyrovnali rôzne. Alternatívu k nim neponúkajú v súčasnosti všetky. Niektoré ponechali v ponuke hypoúver na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, ale taký získa iba ten, kto môže založiť inú nehnuteľnosť. „Inštitút nešpecifikovanej nehnuteľnosti nezanikol celkovo. Pri podpise úverovej zmluvy musí byť presne špecifikované, ktorá nehnuteľnosť bude predmetom záložného práva. Pritom si klient aj naďalej môže hľadať nehnuteľnosť, ktorú chce kúpiť," potvrdila Miriam Fuňová, hovorkyňa ČSOB.
Ďalšie banky ponúkajú úverové prísľuby. „Prísľub, nie však vo forme úverovej zmluvy, sme klientovi schopní vydať - na základe zhodnotenia jeho ekonomickej situácie a za podmienky, že zabezpečujúca nehnuteľnosť následne bude mať aspoň minimálnu požadovanú hodnotu," hovorí Lazar z OTP Banky. Za takýto prísľub klient nezaplatí nič. Záväzný úverový prísľub vydáva aj VÚB, pričom je tiež zadarmo. Za prísľub od HVB Bank treba zaplatiť 2000 korún.
Istrobanka zasa zaviedla dodatky k zmluve. „V zmysle novely zákona totiž musí zmluva o hypoúvere obsahovať presné označenie tuzemskej nehnuteľnosti, na ktorú sa poskytuje hypoúver. Za splnenie tejto podmienky sa považuje aj presné označenie tejto nehnuteľnosti v dodatku k zmluve o hypotekárnom úvere, ktorý musí byť uzavretý najneskôr pred poskytnutím čo len časti peňazí z úveru," reagovala Elena Penzes-Strobl, generálna tajomníčka banky. Preto banka umožňuje „pripraviť" hypotekárny úver až do fázy zmluvy o úvere a následne dodatkom presne označiť nehnuteľnosť, na ktorú sa bude poskytovať. Potom je možné začať s čerpaním peňazí.
Čo je hypotekárny úver?
* Peniaze z tohto úveru sa dajú použiť iba na financovanie nehnuteľnosti. Tá sa musí nachádzať na Slovensku.
Účelom úveru môže byť:
* nadobudnutie nehnuteľnosti alebo jej časti,
* výstavba alebo zmena dokončených stavieb,
* údržba nehnuteľnosti alebo
* splatenie poskytnutého úveru (ale nie hypotekárneho) na financovanie bývania.
* Splatnosť hypoúveru sa môže pohybovať od štyroch do 30 rokov.
* Musí byť zabezpečený záložným právom k tuzemskej nehnuteľnosti.
* Už v zmluve musí byť napísané, na akú nehnuteľnosť sa úver poskytuje - táto podmienka sa považuje za splnenú aj vtedy, ak je nehnuteľnosť označená v dodatku k zmluve.
Kto má nárok na štátny príspevok?
Štátny príspevok sa poskytuje na hypotekárny úver najviac zo sumy 2,5 milióna korún na jednu nehnuteľnosť (musí byť určená na bývanie). V prípade manželov, ktorí nadobúdajú takúto nehnuteľnosť do podielového spoluvlastníctva, platí tiež táto suma. Ak si niekto berie viac hypotekárnych úverov, nárok na príspevok má iba na jeden z nich.
Štátny príspevok nie je možné získať, ak sa hypotekárny úver použije na splatenie predchádzajúceho úveru.
Systém podpory hypoúverov sa v polovici minulého roka menil. Podľa toho, kedy nárok vznikol, majú dlžníci iný príspevok od štátu.
do konca júna 2003
Štát k úrokom z hypotekárneho úveru prispieva až do jeho splatenia také percento, aké platilo v čase získania hypotéky. V roku 2003 to bolo 2,5 percenta.
od júla 2003
Štát k úrokom prispieva v každom roku percento, aké sa určí v zákone o štátnom rozpočte. To znamená, že dlžník nemá garantované rovnaké percento príspevku počas celého obdobia splácania úveru. Na tento rok je príspevok jedno percento.