Finančný svet v Iraku sa mení. Tesne pred obnovením burzy Iračania menili svoje bankovky za nové - bez podobizne Saddáma Husajna. FOTO - TASR
Finanční a technickí poradcovia koaličnej civilnej správy Iraku už niekoľko mesiacov pracujú na tom, aby burzu opäť postavili na nohy. Jej parket sa naposledy zatvoril 19. marca minulého roka - deň pred začatím vojny proti režimu Saddáma Husajna a jedenásť rokov po jej prvom otvorení. „Sme na dobrej ceste, aby sme burzu opäť otvorili do konca mesiaca," povedal tento týždeň Michael Pierson, hovorca dočasnej správy Iraku.
Opätovné otvorenie burzy museli niekoľkokrát odložiť - najmä pre technické problémy a nedostatok vhodných lokalít. Napokon sa rozhodlo, že akciový trh bude mať svoje centrum v nepoužívanom bagdadskom hoteli až do času, keď sa skončia práce na modernizácii jeho riadneho sídla. Obchodovanie sa spočiatku bude realizovať manuálne, až neskôr by malo prejsť na automatizovaný systém.
Podľa bankárov, ktorí sa na projekte obnovy burzy podieľajú, sa plánuje opätovne zaraďovať do obchodovania 10 až 15 emisií mesačne. Jednotlivé firmy sa budú môcť na burzu vrátiť až potom, ako ich účtovníctvo skontroluje medzinárodne uznávaný audítor a ako sa preverí, či medzi významnými akcionármi nefigurujú predstavitelia bývalého režimu. Celkovo sa tak môže na trh vrátiť 114 spoločností.
Silný záujem o iracké akcie už prejavili investori z Jordánska, Libanonu a krajín Perzského zálivu. Správcovia medzinárodných fondov sa údajne tiež obzerajú po rizikovejších akciách s možnosťou vysokého výnosu, ktoré by pridali do svojich portfólií.
Pred vojnou boli najväčším titulom na burze akcie spoločnosti Bagdadské sýtené nápoje. Jej trhová kapitalizácia dosahovala takmer 47 miliárd dinárov, čo pri oficiálnom výmennom kurze predstavovalo neuveriteľných 150 miliárd dolárov. Prepočet cez výmenný kurz na čiernom trhu však dával reálnejšiu hodnotu - 23,5 milióna dolárov.
(reuters)