k miliónov. Pôvodné zmluvy zneli na sumu 1,2 miliardy korún.
„Vyplácanie peňazí za konzultačné služby je pozastavené. Do 10. februára dostaneme nový návrh zmluvy, v ktorom by mala byť suma výrazne nižšia," vyhlásil včera minister hospodárstva Pavol Rusko.
Doposiaľ vyplatené sumy sa zatiaľ vracať nebudú. Zmluvné strany však podľa ministra budú musieť preukázať ich opodstatnenosť a spôsob zúčtovania.
Spomínané zmluvy podpísal SPP v septembri s dcérskymi firmami oboch investorov, nemeckého Ruhrgas a francúzskeho Gaz de France o poskytovaní konzultačných služieb. Tie mali zahŕňať činnosti, spojené s reštrukturalizáciou - najmä odmeny zahraničných konzultantov a náklady na ich pobyt. V priebehu troch rokov sa SPP zaviazal obom firmám vyplatit po 15 miliónov eur, celkovo teda asi 1,2 miliardy korún. „SPP už vyplatil asi 500 miliónov korún," povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková.
Predseda opozičnej strany Smer Robert Fico pred časom označil existenciu zmlúv za tunelovanie SPP. Minister hospodárstva Rusko sa vzápätí rozhodol právne preskúmať zmluvy SPP s akcionármi. „Boli podpísané dve doslova zhodné zmluvy s rovnakou sumou o poskytovaní rovnakých služieb. Mám podozrenie, že vznikli tak, že sa najprv dohodla suma, až potom to, za čo sa bude platiť," povedal Rusko.
Zahraniční akcionári o kontrakte rozhodli bez súhlasu väčšinového vlastníka plynární - štátu. Podľa Ruska by sa také niečo v budúcnosti stať nemalo. Poslanec Smeru Robert Kaliňák na zastavenie zmlúv zareagoval pochybovačne. „Jedna vec je rozhodnúť tak a druhá to zrealizovať. Podľa našich informácií dalo k zmluvám súhlas ministerstvo hospodárstva, takže teraz asi ide len o krytie si vlastného chrbáta," povedal Kaliňák.