i slávnostne sľúbil skoré zníženie cien. Sklamaní spotrebitelia však skoro zistili, že ceny sa po Novom roku nielen neznížili, ale dokonca stúpli, najmä pokiaľ ide o základné potraviny.
Päťpercentná daň z predaja bola zavedená v lete 1998 ako doplnok k dani z pridanej hodnoty. Vláda sa takto v období finančnej krízy snažila naplniť rozpočet. Zároveň chcela zmierniť daňové zaťaženie podnikov a preniesť toto bremeno na spotrebiteľov. Väčšina predajní v tejto súvislosti jednoducho zvýšila ceny. Nie vždy to však bolo len o povolených päť percent.
Obchodníci označovali päťpercentnú daň ako „chudobnú", lebo sa musela platiť len pri úhrade za tovar a služby v hotovosti. Majitelia kreditných kariet ju platiť nemuseli. Najmä nemajetní dôchodcovia sa tak tešili, že im nové opatrenie výrazne zlacní nákup chleba, mlieka, soli a podobne.
Ani obchody, ktoré pred Novým rokom vyzvali vládu, aby daň zrušila, sľub nedodržali. Tovar zlacnel len vo vybraných supermarketoch, aj to napríklad drahé dovozové vína.
Malé obchody na vládne opatrenie nijako nereagovali a ceny, naopak, zdvihli. Zdraželi chlieb, cukor aj mäso.
Obchodníci viac-menej tvrdia, že sa na zníženie cien chystajú. Vládne rozhodnutie vraj nepovažujú za striktné nariadenie a nepôjde vraj o masovú akciu. Úradníci majú podľa nich primitívnu predstavu o tvorbe cien, pokiaľ očakávali ich plošné zníženie.
„Cena tovaru nezávisí len od daní. Má na ňu vplyv napríklad devízový kurz, inflácia, dopyt, ponuka a ďalšie faktory," hovorí riaditeľ Všeruského združenia podnikateľov Vasilij Guskov. Upozornil, že žiadne sankcie proti obchodníkom vláda uplatňovať nemôže. Podľa neho ide o akúsi „gentlemanskú dohodu" medzi kabinetom a Združením spoločností maloobchodnej siete. Obchodná inšpekcia môže síce kontrolovať, ako predajne spĺňajú vládne nariadenie, ale trestať obchodníkov, ba ani im niečo nariaďovať, nesmú.
Experti teraz poukazujú na to, že pokiaľ sa ceny v ruských obchodoch o 5 % predsa len znížia, potom sa to na peňaženkách spotrebiteľov sotva premietne. Ceny sa totiž zvýšia bez ohľadu na daň z predaja. Po Novom roku zdražel benzín aj elektrina. Sľubované zľavy sú vraj skôr „reklamnou akciou", na ktorej sa podieľala aj vláda. (čtk)