Kde možno vyhľadať lekársku službu prvej pomoci

Bratislavský kraj

V Bratislave uvažujú o zrušení niektorých pohotovostí. „Sú nevyužité. Niekde príde za celú službu od večera do rána maximálne päť pacientov. Lekára, sestru, priestory treba platiť, a poisťovne platia len stanovený objem, organizátori služby to nevládzu udržať," hovorí Oľga Veselá, lekárka samosprávneho kraja.

K problémom prispelo aj zrušenie dohôd o pracovnej činnosti. Lekári, ktorí slúžia na pohotovosti, by mali dostať čiastočný pracovný úväzok v organizácii, ktorá pohotovosť organizuje. Pohotovostiam už skrátili ordinačné hodiny - kým do januára boli niektoré pohotovosti celú noc aj počas pracovných dní, dnes sú cez pracovné dni len do desiatej a nonstop len počas voľných dní. „Táto starostlivosť bude ďalej zredukovaná, ale zatiaľ nevieme kde a ako. Rozhodne o tom krajská zdravotná komisia," hovorí Veselá. Očakáva, že po zmene zostanú v hlavnom meste maximálne dve pohotovosti pre dospelých a dve pre deti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Samospráva podľa nej dnes nemá na to, aby na prevádzku pohotovostí prispievala. „Máme na starosti jednu zadlženú nemocnicu a štyri polkliniky, z ktorých len jedna hospodári vyrovnane." Zatiaľ fungujú pohotovosti pre dospelých na polklinikách v Petržalke, Ružinove, na Bezručovej a na Tehelnej a pre deti v Karlovej Vsi a v Petržalke. (mar)

Žilinský kraj

Radikálne zmeny v službe prvej pomoci nechystajú ani v Žilinskom samosprávnom kraji. Štruktúra pohotovostí zostane v hrubých rysoch zachovaná. Problémy však momentálne majú na pohotovosti v Rajci. Tam sa lekári rozhodli od januára pre nízke ohodnotenie na pohotovosť nenastúpiť - zarobili v priemere 20 - 30 korún, z čoho ešte museli zaplatiť aj sestru. Lekári sa s problémom obrátili na prokuratúru, o situácii je informované aj ministerstvo zdravotníctva. Namiesto štrajkujúcich lekárov nastúpili do služieb iní, ich počet je však nízky, a tento stav nebude možné dlhodobo udržať. (mp)

SkryťVypnúť reklamu

Trnavský kraj

Lekársku službu prvej pomoci v Trnavskom kraji predstavujú prevažne odštátnené ambulancie. Ako nám povedali na odbore zdravotníctva Trnavského samosprávneho kraja, nachádza sa v Trnave, Galante, Dunajskej Strede, Šamoríne, Veľkom Mederi a v Skalici. Požiadavky pacientov na rozšírenie siete nezaznamenali.

Jedna z mála štátnych pohotovostí je v Skalici. „Výkon lekárskej služby nemáme v zriaďovacej listine. Napriek tomu ju robíme, pretože ju nikto nechcel vykonávať," povedal riaditeľ skalickej nemocnice Roman Kerekeš.

Vlani stála prevádzka služby v dvoch ambulanciách v Skalici i Gbeloch skalickú nemocnicu 1,5 milióna. Štátny okresný lekár službu v Gbeloch koncom roku zrušil a v Skalici ju posilnili.

„Jeden z lekárov prvého kontaktu prejavil koncom uplynulého roku o licenciu na prevádzkovanie lekárskej služby záujem. Veríme, že ju preberie k 1. februáru," dodal riaditeľ.

SkryťVypnúť reklamu

(bej)

Banská Bystrica

Banskobystrický samosprávny kraj neplánuje žiadne výrazné zmeny v poskytovaní Lekárskej služby prvej pomoci. Ako povedal šéf odboru zdravotníctva Richard Rišnovský, sieť poskytovateľov prvej pomoci je momentálne vyhovujúca a dostupnosť je tiež dostatočná. Podľa Rišnovského sa v poslednom čase objavujú snahy lekárov o združovanie Lekárskych služieb prvej pomoci ako napríklad detskej v Detve so Zvolenom. Od začiatku tohto roka detská služba v Detve nefunguje, ale po rokovaniach by od začiatku februára mohla byť obnovená. „Pokiaľ naozaj neexistuje objektívny a neoddiskutovateľný dôvod na zlúčenie prvej pomoci, samosprávny kraj sa snaží uvedeným tendenciám zabrániť, aby sa nestalo, že pacient bude musieť cestovať 30 až 40 kilometrov za pohotovostným lekárom." (wm)

SkryťVypnúť reklamu

Nitriansky kraj

V Nitrianskom kraji Lekárska služba prvej pomoci funguje vo všetkých veľkých mestách kraja po 16. hodine celú noc.

Od 1. januára tohto roku zanikla pohotovosť vo Vrábľoch, ktoré sú vyše dvadsať kilometrov vzdialené od Nitry. Zrušil ju prevádzkovateľ Fakultná nemocnica, ktorej Najvyšší kontrolný úrad a finančná kontrola vyčítali pre lekársku službu nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami.

Náklady predstavujú mesačne stotisíc korún. Pacienti z Vrábľov i okolia dochádzajú do Nitry. Ako nám povedal zástupca primátora Vrábľov Dušan Kúdela, mesto chce službu obnoviť.

„Licenciu môže dostať iba praktický lekár a pediater. Žiadny z domácich lekárov, ktorých sme oslovili, však záujem neprejavil, aj napriek tomu, že mesto navrhlo vykrývať mesačné straty," povedal zástupca primátora. (bej)

SkryťVypnúť reklamu

Košický kraj

Od roku 2000 funguje v Košiciach aj súkromná VIP Medical Service. Svojim klientom ponúka nadštandardné zdravotnícke služby výlučne v rámci návštev v byte chorého. Ešte vlani bolo jedinou pohotovosťou na Slovensku, ktorá ponúka nepretržitú návštevnú službu aj pre deti. Službu si môžu telefonicky nepretržite objednať zmluvní aj nezmluvní klienti. Lekár, ktorý ich navštívi, je kompletne vybavený, vie poskytnúť aj lieky, ktoré chorý akútne potrebuje. V pohotovosti sú aj špecialisti nepretržite 24 hodín. „Keď niekoho napríklad v noci začne bolieť ucho, pošleme za ním odborníka ušiara. K dispozícii sú internisti, kardiológovia a ďalší odborníci," hovorí konateľ a zároveň lekár súkromnej pohotovosti MUDr. Ivan Majerčák.

VIP Medical Service nie je lacná. Nezmluvný pacient zaplatí za návštevu 1300 Sk, v cene sú aj lieky, ktoré akútne potrebuje. Štvorčlenná rodina, ktorá uzavrie zmluvu, zaplatí priemerne mesačne 1700 Sk, každý ďalší člen 250 Sk. (sen)

SkryťVypnúť reklamu

Trenčanský kraj

V Trenčíne sa 24 lekárov strieda podľa mesačného rozpisu služieb. Financovanie služby prvej pomoci podľa MUDr. Dušana Hoššu, organizátora služby na Legionárskej ulici v Trenčíne, závisí najmä od veľkosti rajónu. Čím menší rajón, tým väčšie problémy. „V Trenčíne hospodárime s vyrovnaným rozpočtom, no sme závislí od ústretovosti nemocnice. Ak by napríklad zdvihli nájom, ideme hneď do mínusu," hovorí. Pohotovosť podľa neho zneužívajú najmä pacienti, ktorí sa mohli dať vyšetriť u svojho lekára v pracovnom čase. „Napríklad niekoho škriabe v krku, je bez teploty, ale príde večer na pohotovosť," hovorí. Časté sú aj prípady, keď prvú pomoc vyhľadá mamička, ktorá je na materskej, pretože cez deň nemala kde nechať deti. Trenčiansky samosprávny kraj v roku 2004 zatiaľ neplánuje žiadne zmeny.

SkryťVypnúť reklamu

(mp)

Prešovský kraj

Podobne ako vo väčšine krajov na Slovensku aj v Prešovskom kraji boli pohotovosti v spádových oblastiach s malým počtom obyvateľov stratové. Týka sa to napríklad pohotovosti v Giraltovciach a v Medzilaborciach. „Do spádovej oblasti Giraltoviec patrí 12-tisíc obyvateľov. Nemocnica dopláca mesačne na pohotovosť sumou 25 tisíc korún," hovorí vedúci odboru zdravotníctva Úradu Prešovského samosprávneho kraja Andrej Bega.

Podľa Begu budú od nového roku stratové všetky pohotovosti: „V minulosti platili poisťovne 50 halierov na každého poistenca v spádovom území poistenca. Podľa nového cenového opatrenia ministerstva zdravotníctva, ktorý je v platnosti od 1. januára tohto roku, poisťovne vyplatia 50 halierov len za tých, ktorých na pohotovosti ošetria. Tieto prostriedky nedokážu pokryť náklady spojené s činnosťou lekárskej služby prvej pomoci." (sen)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 008
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 975
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 232
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 969
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 755
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 438
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 105
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 518
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu