Nicolaus Koloman Sokol, vnuk slávneho slovenského maliara a grafika Kolomana Sokola (1902 - 2003), prišiel na stálu výstavu svojho deda v Centre Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláši. Koloman Sokol patril medzi najskloňovanejšie výtvarné mená minulého roku a jeho práce sú prezentované aj na kolektívnej výstave na Bratislavskom hrade.
FOTO - ČTK
Miestnosti na druhom poschodí v obnovenej Albertine sú ponorené do šerosvitu. Iba bodové svetlo osvetľuje zmysel tlačiacich sa stoviek ľudí. Obrazy, grafiky a kresby od nemeckej renesančnej hviezdy Albrechta Dürera. Pozrieť sa zblízka na špičkové diela vyžaduje značnú dávku trpezlivosti. Rýchlosť radu je dva metre za štvrťhodinu. Má to svoju výhodu. Keď sa konečne dostanete k vytúženému obrazu, môžete si ho vychutnať na dlhé minúty. „A takto je to tu takmer každý deň," spokojne konštatuje Christine Ekelhartová, jedna z kurátoriek Albertiny. „Denný priemer je štyritisíc divákov." Takáto atmosféra vládla celú jeseň na jednom z výstavných hitov Európy.
Štyritisíc ľudí denne! Niektoré slovenské galérie nedosiahnu toto číslo ani za rok. Máme tu však aj svetlejšie zjavy. Výstava Majstrovské diela umenia dvadsiateho storočia zo zbierok Slovenskej národnej galérie, ktorá bola pre veľký úspech predĺžená, presiahla návštevnosť päťdesiattisíc ľudí.
Výstava chronologicky mapuje históriu i súčasnosť v slovenskom umení. Podľa vedúceho oddelenia styku s verejnosťou v SNG Vladimíra Červenáka „jej cieľom je priblížiť vývoj umenia v jednotlivých desaťročiach". Medzi autormi obrazov nechýbajú také mená ako Martin Benka, Koloman Sokol či Albín Brunovský.
Nadpriemernú návštevnosť medzi slovenskými výstavnými sieňami vykázala aj Galéria mesta Bratislavy, ale najmä zásluhou expozície Alfons Mucha v USA, Čechách a na Slovensku. Videlo ju vyše dvadsaťšesťtisíc divákov. Pripravil ju manažér úspešných projektov Jan Kukal, ktorý budúci týždeň vyťahuje z rukáva ďalší tromf - Josefa Ladu.
V náročnej českej výstavnej ponuke dominoval fotograf Helmut Newton. Návštevnosť jeho výstavy v Cisárskej koniarni a v Nejvyšším purkrabství na Pražskom hrade bola najväčšou spomedzi pražských výstav. „Retrospektívna expozícia s názvom Work obsahovala to najlepšie z Newtonovej doterajšej tvorby," hovorí Kateřina Knappová z galerie Leica, ktorá výstavu pripravovala. „Newtonovo dielo je typické svojráznym a nekonvenčným prístupom k fotografovaniu módy. Od konca šesťdesiatych rokov uvádzal smer svetovej módnej fotografie a my sme radi, že naše úsilie sa stretlo s diváckym ohlasom."
Leonardo da Vinci, Dürer, Vincent van Gogh, Picasso, Jawlensky - v Európe dominovala v návštevnosti klasika. „Ak chceme byť na svetovej špičke, musíme ponúknuť kvalitné umenie," hovorí Muriel Sassen z oddelenia styku s verejnosťou v Louvri. „Ľudia od nás nečakajú len stále expozície, ale každý rok musíme pripraviť aj jednu výpravnú sólo výstavu." Leonarda videlo 357-tisíc ľudí, pričom len za posledné štyri dni v predĺžených návštevných hodinách prišlo na výstavu neuveriteľných tridsaťpäťtisíc ľudí.
Najnavštevovanejšie výstavy v roku 2003
Majstrovské diela umenia 20. storočia zo zbierok SNG (apríl - december) - Bratislavský hrad 53 793
Gotika (otvorenie 22. 11.) - SNG, Bratislava 5-tisíc
Alfons Mucha (november 2002 - január 2003) - Galéria mesta Bratislavy 26-tisíc
Helmut Newton (september - december) - Pražský hrad, Leica Gallery, Praha 68-tisíc
Albrech Dürer (september - december) - Albertina, Viedeň 430-tisíc
V osídlach moderny, Od Picassa po Jawlenského (september - november) - Kunstforum der Bank Austria, Viedeň 120-tisíc
Leonardo da Vinci - kresby (máj - jún) - Louvre, Paríž 357-tisíc
Vincentova voľba (február - jún), Moderný Gogh (jún - október) - Múzeum Vincenta van Gogha, Amsterdam 900-tisíc