BRATISLAVA - Príprava zmluvy o kúpe futbalového klubu Slovan Bratislava podľa jeho generálneho riaditeľa Romana Dubeňa je iba v rukách právnikov. Včera mali obe strany - predávajúce občianske združenie a nemecký podnikateľ Daniel Jammer - dostať prvý návrh zmluvy. Jej obsah je predmetom obchodného tajomstva.
Vplyv slovenského kapitálu, ktorý by zdržiaval prípravu zmluvy, vylúčil prezident klubu Ján Stanovský. V čase finančných problémov klubu totiž pomohli slovenskí podnikatelia. „Boli to firmy našich priateľov, máme s nimi korektné zmluvy o pôžičke," odpovedal Dubeň na otázku, či títo ponikatelia dnes nechcú podiel v Slovane. Dodnes však nie je isté, či Jammer kupuje sto percent akcií akciovej spoločnosti, ktorú združenie založilo ešte v minulom roku. I keď pred týždňom tvrdil, že áno.
Jammer pri prezentácii tiež presne neodpovedal, prečo kupuje klub, ktorý sa dnes topí v dlhoch a ktorý upadol aj hráčsky. Prezident klubu Ján Stanovský však o úpadku počuť nechce. Oponuje, že Slovan má šancu stať sa špičkovým tímom, najväčším problémom dnes sú financie a tie by mali prísť s novým majiteľom.
Dlhy klubu vraj dosahujú sto miliónov korún a daňový úrad uložil na majetok Slovana záložné právo. Najväčšia časť dlhu podľa Dubeňa vznikla z daňových nedoplatkov v rokoch 1995 až 1997 počas bývalého vedenia pod Jaroslavom Čanigom. Založené sú aj pozemky štadióna na Tehelnom poli (okolo 44-tisíc štvorcových metrov). Funkcionári klubu hovoria, že po zinkasovaní peňazí za predaj akcií ako prvý bude vyplatený štát a pozemky sa odblokujú. Patriť budú už novému majiteľovi, až na 10-tisíc štvorcových metrov, ktoré na Tehelnom poli vlastní mesto.
Areál na Tehelnom poli má už dávnejšie naplánovanú lukratívnu budúcnosť. Mal by sa stať súčasťou Národného futbalového centra a zároveň zostať domovským ihriskom Slovana. Prestavbou štadióna by tu malo vzniknúť športovo-zábavné centrum ako polyfunkčný objekt s funkciami - od gastronómie cez obchody, služby až po športové zariadenia typu fitness. Projekt zastrešuje Slovenský futbalový zväz. V decembri minulého roka sa primátor Andrej Ďurkovský na tému centra rozprával s prezidentom zväzu Františkom Laurincom. „Témou stretnutia bola prípadná spolupráca a vstup mesta do projektu Národného futbalového centra. Hovorilo sa predovšetkým o pozemkoch v areáli štadióna ŠK Slovan na Tehelnom poli," informoval hovorca primátora Milan Vajda. „Primátor zdôraznil, že vstup mesta do projektu je možný formou vkladu mestských pozemkov v tomto areáli."
Slovan ešte užíva tréningové ihriská pre mládež (okolo 22-tisíc štvorcových metrov) v okolí Bajkalskej ulice. Sú vo vlastníctve mesta, predtým patrili Združeniu ŠK Bratislava (bývalá TJ Slovan). Terajší funkcionári Slovana sa v minulom roku snažili získať tieto pozemky do majetku klubu. V katastrálnom konaní sa však rozhodlo, že budú patriť mestu. Slovan sa odvolal a vo veci sa zatiaľ nič nové nestalo. „Mesto neuvažuje o predaji alebo o preklasifikovaní týchto pozemkov na stavebné," povedal k osudu tréningových ihrísk Vajda." Naopak, podľa primátora by v lokalite od Ulice odbojárov po Kuchajdu mali prevažovať plochy vhodné na šport a rekreáciu."
Slovan má zatiaľ dvoch trénerov
BRATISLAVA - Futbalový Slovan Bratislava má zatiaľ dvoch trénerov, oficiálneho Jozefa Adamca a nového neoficiálneho Jozefa Chovanca, ktorý zatiaľ nepodpísal kontrakt s čerstvým majiteľom Danielom Jammerom. Obaja bývalí vynikajúci futbalisti sa v úlohe trénerov zúčastnili včera na prípravnom zápase v Brezovej pod Bradlom, kde Slovan zvíťazil nad Senicou 3:0.
Zatiaľ čo Adamec dával pokyny z lavičky, Chovanec sledoval stretnutie spoza ihriska. „V šatni medzi hráčmi bol len tréner Adamec. Chovanec do priebehu zápasu nezasahoval," povedal vedúci mužstva Jiří Mároši.
Podľa informácií z Tehelného poľa slovanisti včera ešte zmluvu s nemeckým investorom nepodpísali. Práve tomuto aktu podmienil svoj podpis tréner Chovanec. (tasr)