Korupcia hrozí všade, kde je veľký záujem

BRATISLAVA - Prichytenie podplukovníčky, ktorá podľa polície brala úplatok od vojaka, aby mohol zostať v misii v africkej Eritrei, rozšírilo podozrenia z úplatkárstva aj na armádu.

„Mňa bude veľmi mrzieť, ak sa potvrdí, že vzala peniaze, ale nebolo by korektné, aby som sa k prípadu vyjadroval. Zatiaľ mám len sprostredkované informácie," hovorí Ondřej Novosad, veliteľ slovenského kontingentu v Iraku, ktorý bol v niekoľkých misiách v rôznych štátoch.

Záujemcov o vycestovanie do misií býva niekoľkonásobne viac ako počet vojakov, ktorých armáda vyšle. Pre vojakov je zahraničná misia príležitosťou na dobrý zárobok, okrem platu dostávajú zahraničné príplatky - podľa funkcie až 3-tisíc dolárov mesačne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Každých šesť mesiacov sa vojaci v misiách striedajú, ale ak chcú, môžu požiadať o predĺženie pobytu.

Podplukovníčka Generálneho štábu Jarmila S. (39) za sľub, že vybaví vojakovi predĺženie misie, vzala podľa polície päťsto dolárov. Minister vnútra Vladimír Palko hovorí, že to pravdepodobne neurobila len raz.

„Ja som o podplácaní nepočul, medzi vojakmi sa o tom nehovorilo. Trochu ma prekvapilo, keď večer v správach hovorili, že vojak v Eritrei dostane zahraničný príplatok 3-tisíc dolárov. To možno dostane veliteľ v Iraku, ale určite nie v Eritrei. Radoví vojaci v Eritrei majú základ 988 dolárov mesačne," hovorí vojak, ktorý v Afrike bol.

Šéf Odboru boja proti korupcii Úradu vlády Ján Hrubala hovorí, že „podobné prípady sa môžu vyskytnúť všade, kde je na úradníkovi a na jeho subjektívnom rozhodnutí, či bude mať niekto pracovné miesto, či bude vyslaný do zahraničia, či dostane licenciu a podobne". Podľa neho polícia má signály, v ktorých oblastiach taká korupcia je.

SkryťVypnúť reklamu

Môže byť podobná korupcia napríklad v diplomacii pri vysielaní veľvyslancov do zahraničia, prípadne v štátnej správe, kde sú pracovníci vysielaní na stáže? „Určite. Je to typická situácia, ktorá býva na rôznych miestach činností verejného sektora. To, čo odhalili v armáde, je len príkladom, ako sa to môže udiať," hovorí prezidentka Transparency International Slovensko Emília Sičáková-Beblavá. „Všade, kde je vyšší dopyt ako ponuka, existuje možnosť korupcie. Ak chce ísť von napríklad tridsať ľudí, ale úrad alebo ministerstvo môže poslať len desať, musí rozhodovať štátny úradník. Také situácie sú časté. Potom záleží, aké kritériá sa zvolia, či je výber transparentný. Prípad na Generálnom štábe bol typickou situáciou, keď sa prihlásilo omnoho viac vojakov, ktorí chceli ísť do zahraničia, ako chcelo Slovensko poslať. Motivácia zo strany úradníka sa ukázala aj v tej podobe, že došlo ku korupčnému správaniu."

SkryťVypnúť reklamu

Na stáže do zahraničia chodia aj vybraní študenti, pracovníci štátnej správy, korupcia môže byť pri prideľovaní rekreácií. Najlepší futbalový ligový strelec Roland Števko nedávno naznačoval, že na majstrovstvá sveta dvadsaťročných sa nedostal, lebo jeho otec je robotník a nemal dosť peňazí. Už dlhšie sa hovorí aj o tom, že rodičia detí, ktoré hrajú v hokejových mládežníckych výberoch, platia, aby dostali svoje deti do reprezentácie, ktorá je pre ne reklamou. (rf)

Včera odsúdili za korupciu policajta

Na 18 mesiacov nepodmienečne odsúdili včera 40-ročného bývalého policajného podporučíka Pavla G. z Banskej Bystrice za prijímanie úplatku a zneužitie právomoci verejného činiteľa. Bývalý kriminalista z Okresného policajného riaditeľstva v Banskej Bystrici neplatiacim klientom firmy Quatro navrhol, že ich materiály „stopí" za úplatok. Policajta i s označenými peniazmi zadržali 30. januára 2003 ihneď po prevzatí úplatku 5000 korún. Na súde Pavel G. priznal, že postupoval neštandardne, údajne však iba dostal veľa starších spisov a nové pribúdali, preto klientov navštevoval osobne a vyzýval ich na zaplatenie dlhov. Podotkol, že na polícii chcú iba hotovú robotu a nikto sa nepýta, kedy spisy vybaví. Sudca označil jeho obhajobu za účelovú. (tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 408
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 168
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 032
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 317
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 683
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 458
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 009
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 765
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu