Hopta kritizoval vládu, že do Iraku pôjdu ďalší slovenskí vojaci a že takto vynaložené peniaze by sa dali využiť na dostavbu SND, ale aj v školstve a zdravotníctve. Dzurindovi vyčítal, že podporuje USA, ktoré sú „najväčším porušovateľom ľudských práv vo svete" a ktoré „terorizmus vyprovokovali svojou politikou".
„Podporujete krajinu, ktorá má na svedomí milióny mŕtvych nevinných civilných obetí. Krajinu, ktorá aj spôsobom udeľovania víz zásadným spôsobom ponižuje tisíce občanov Slovenska," hovoril Hopta. Dzurindu sa opýtal, či keď podporuje „vojnového zločinca" prezidenta Busha, nemá obavu, že raz môže skončiť pred trestným tribunálom v Haagu.
Dzurinda v prvej chvíli reagoval odľahčene, že od takého „šarmantného človeka" také slová nečakal. Vzápätí povedal, že USA berú na seba bremeno v krízových oblastiach, kde by bez amerických obetí nebolo možné očakávať zlepšenie situácie. Hopta však podľa Dzurindu hrubo urazil aj rodiny zabitých amerických vojakov. „Bolo to veľmi neľudské, nepravdivé, škaredé a najmä Slovensko poškodzujúce."
Premiér pripomenul, že komunistický režim desaťročia finančne podporoval zločinecké diktátorské režimy, a to nielen zo štátnej kasy. „Aj pracujúci, aj malé deti v školách museli platiť tzv. fond solidarity. Rovnako ako sme tieto režimy vyzbrojovali zbraňami, za ktoré sme nikdy nedostali zaplatené. A práve toto zruinovalo naše zbrojovky." Krátko nato parlament schválil zvýšenie počtu slovenských vojakov v Iraku. (sp)