Energetickú závislosť od Ruska preberali ľudia uväznení v metre i ministerských kabinetoch v stemnenej Tbilisi. Generálny prokurátor Iraklij Okruašvili obvinil „energetickú mafiu" zo sabotáže.
Podľa odborníkov môže byť Gruzínsko od Ruska úplne nezávislé. Niekto sa však stále umelo usiluje udržať pupočnú šnúru, ktorá spája Zakaukazsko s Ruskom. Gruzínci sa ju rozhodli prestrihnúť a chcú, aby to ani matku, ani dieťa veľmi nebolelo.
Moskva naznačuje, že na odsťahovanie svojich dvoch vojenských základní v Batumi a Achalkalali potrebuje 11 rokov a 500 miliónov dolárov. Amerika je ochotná za pokojný odsun Rusov zaplatiť, keď sa uskutoční do troch rokov. Zjavne sa chcú po nich usadiť na ešte teplých vojenských stoličkách.
Americkí vojenskí poradcovia už v krajine od roku 2002 pôsobia a vybrali si zatiaľ základňu Krcanisi. Dohliadajú na prípravu gruzínskej armády, na ktorú Spojené štáty vydelili 65 miliónov dolárov.
Minulý víkend Američania vyhlásili, že oni sa rozhodli zostať v Gruzínsku nadlho. Na rozdiel od Moskvy môžu počítať s podporou nového gruzínskeho vedenia. USA sú pokladané za strategického partnera Gruzínska, Rusko nie.
Ak sa Američanom podarí Rusov vytlačiť z Gruzínska, stratí Moskva možnosť blokovať vstup Gruzínska do NATO, stratí dohľad nad konkurenčným ropovodom Baku-Tbilisi-Džejchan, príde o pozemný kontakt so svojím ústredným zakaukazským spojencom Arménskom, a v tom prípade ľahký prístup k Iránu, a kto vie, ako sa to skončí s „mierovou misiou" Rusov v separatistických oblastiach Gruzínska - v Abcházsku a Južnom Osetsku. Tbilisi tu už dávno chce vymeniť ruských vojakov za vojská OSN.
Podpora separatizmu a vypínanie elektriny sú posledné páky, ktoré Moskva na Tbilisi ešte má. Bez 8-tisíc ruských vojakov strážiacich ruské záujmy v Zakaukazsku to pôjde len ťažko. (pp)