Na snímke zo 6. mája 1981 je člen rodiny Bonannovcov a neskorší „otec" Joseph „Joey" Massino (vpravo) , ktorého zatkli v januári 2003. Okrem neho stoja pri jednej z budov spoločnosti Capri Motor v newyorskej štvrti Bronx kápovia Gerlando Sciascia (vľavo), Vito Rizzuto (uprostred vľavo) a Giovanni Liggamari (uprostred vpravo). FOTO - TASR/AP
Po Brooklyne sa v utorok večer rozbehli desiatky agentov FBI. Cieľ bol jasný: Bonannovci, najstaršia newyorská mafiánska rodina.
Jeden z najväčších záťahov proti organizovanému zločinu v amerických dejinách sa skončil úspešne. „Existencia Bonannovcov je takmer na konci," vydýchla si štátna žalobkyňa Roslynn Mauskopfová.
Najväčším úlovkom je súčasná hlava rodiny Anthony „Tony Green" Urso (67) a jeho zástupca Joseph „Joe C." Cammanaro (68). Policajti okrem nich chytili aj osem súčasných alebo minulých kápov a sedemnásť bežných členov. Už v noci navčera 27 kriminálnikov stálo pred miestnym súdom. Vypočuli si obvinenia, osemnásti z nich údajne vraždili.
Ako sa vlastne podarilo Bonannovcov dostať? pýtali sa v stredu všetky americké denníky. FBI ponúkla jednoduchú odpoveď - agentom sa podarilo mafiánov rozoštvať. V rámci tejto taktiky oslovili sedem menej významných členov, ktorých sa im podarilo dostať na svoju stranu.
Štyri roky prinášali informácie o pohyboch, aktivitách, obchodoch a dohodách v rodine. Porušovali tradičný „kód mlčania" (ako sa v mafiánskych kruhoch hovorí zachovávaniu tajomstiev) a postupne rozkladali princípy, na základe ktorých rodina fungovala.
Urso ich však odhalil. Situáciu sa pokúsil riešiť tak, ako sa na správneho bossa patrí - pohrozil smrťou. No zabiť nechcel neposlušných „príbuzných", ale ich deti. Bez ohľadu na to, že i on by tým porušil mafiánske „zákony", pretože tie zakazujú vraždu členov gangu aj ich rodinných príslušníkov. Zistil to však už neskoro.
V pasci sa v utorok ocitol aj Urso. On spoločne s Cammanarom sa mali za uplynulých desať rokov priamo či nepriamo dopustiť pätnástich vrážd, mnohých prípadov úžerníctva, vydierania a nelegálnych hazardných hier.
Na konci zoznamu obvinení je práve snaha zbaviť sa policajných informátorov. „Toto, musí skončiť. Nerád to hovorím, ale robím, čo musím. Vy ste zradili, my vám vyvraždíme rodiny," povedal im vraj v septembri na rodinnom stretnutí. Aj vtedy však zradcovia konali - na tele mali odpočúvacie zariadenia. Teraz je nahrávka jedným z kľúčových dôkazov, ktoré sa FBI podarilo získať.
Po utorku sú vraj Bonnanovci takmer neškodní. „Na ulici z nich zostala už len bezvýznamná hŕstka," povedala denníku The New York Times Mauskopfová.
Ešte pred pár dňami však bolo všetko inak. Nebolo nelegálneho obchodu v New Yorku, o ktorom by Bonannovci nevedeli. A to aj napriek tomu, že skutočný krstný otec rodiny Joseph Massina sedí už rok vo väzení. Podľa obžalovacieho spisu, časti ktorého zverejnil denník Washington Post, riadil činnosť klanu z cely pomocou svojej manželky a právnika.
Klan Bonannovcov ovládal ulice metropoly od roku 1929
Za prvého skutočného bossa rodiny sa pokladá Cola Schiro. Bonannovcov viedol v rokoch 1929 - 1930. Rodinné meno, ktoré klan preslávilo, však pochádza až od tretieho šéfa Joea Bonanna, ktorého už v roku 1931 obvinili z vraždy jedného zo svojich nepriateľov. Mal vtedy 26 rokov, pôsobil v Brooklyne a bol najmladším mafiánskym bossom v krajine.
Na čele rodiny bol vyše 30 rokov. Počas nich rozšíril oblasti svojich obchodov o drogy, ktoré sa stali najdôležitejším zdrojom príjmu. Pritom sa snažil expandovať i teritoriálne, okrem New Yorku a východného pobrežia riadil zločin aj v ďalších častiach Ameriky a v Kanade.
Práve čiastočná strata záujmu o newyorský Brooklyn spôsobila, že sa objavili členovia klanu, ktorí sa snažili prebrať riadenie rodiny. Bonanno dal vzbúrencov vyvraždiť, čo sa chápalo ako snaha stať sa „bossom bossov".
V 60. rokoch sa pokúsil odovzdať vedenie synovi Phillovi. S tým však nesúhlasila iná skupina, čo vyústilo do takzvanej Banana vojny (podľa žurnalistického slangu) o riadenie rodiny, ktorá pretrvala až do konca 80. rokov. Napriek tomu Bonannovci pôsobili navonok jednotne.
Rodina sa začala rozpadať, pretože sa o ňu začala zaujímať FBI. V 70. rokoch sa jednému z agentov podarilo medzi Bonannovcov dostať pod menom Donnie Brasco. Jeho blízkym priateľom sa stal kápo Dominick Napolitano, ktorého neskôr našli zavraždeného, pričom jeho vražda je súčasťou utorkového obžalovacieho spisu. Celá akcia sa stala námetom na film. Až do začiatku nového policajného vyšetrovania pred štyrmi rokmi však bola ojedinelá. (mm)