Ako prví si nepohodlný denník mohli prečítať ľudia v tlačiarni v hlavnom meste v Harare. Pre ostatných bude riskatné prezerať si kritický denník na verejnosti. FOTO - REUTERS
Do redakcie denníka, ktorý je známym kritikom diktatúry prezidenta Roberta Mugabeho, v polovici septembra vtrhla polícia, aby z nej „evakuovala" všetkých zamestnancov. Policajti redakciu zapečatili a šéfredaktora Francisa Mdlongwu odviedli na policajný výsluch.
Nasledovali nekonečné právne peripetie. Nezávislý súd niekoľkokrát rozhodol o „nezákonnej okupácii" denníka a polícii nariadil okamžitý odchod z redakcie. Policajti rozhodnutie súdu nerešpektovali. Režim im podľa očitých svedkov vďačne vyplácal nadčasy.
Denník napriek tomu od septembra vyšiel dvakrát: 24. októbra priamo v Zimbabwe a 8. decembra v nigérijskej Abuji, kde účastníkov summitu britského Commonwealthu informoval o „zverstvách Mugabeho režimu". Zimbabwe organizáciu na záver summitu opustilo.
Diktátorský režim podľa provládneho denníka Herald svoj postoj k Daily News oprel o kontroverzný mediálny zákon, podľa ktorého musí každý novinár pôsobiaci v Zimbabwe požiadať o takzvanú „novinársku licenciu". Nezávislý denník ju samozrejme nedostal.
Zákon ostro kritizovalo medzinárodné spoločenstvo. Podľa amerického ministerstva zahraničných vecí je namierený proti nepohodlným zahraničným dopisovateľom a nezávislej domácej tlači. Režim v súlade so zákonom z krajiny vypovedal všetkých západných novinárov.
Daily News sa napriek tomu včera vrátil do ulíc. „Pomohla nám aj medzinárodná publicita," priznáva nová šéfredaktorka Nqobile Nyathiová. Denník podľa nej svoj názor na Mugabeho režim v ničom nemení. „Aj naďalej budeme písať pravdu!"
Ako dlho Daily News vydrží v obehu, nie je jasné. Štátni distribútori tlače, ktorí denník ignorovali do vlaňajšieho septembra, odmietli šíriť aj jeho včerajšie vydanie. Súkromní budú opäť čeliť násiliu zo strany Mugabeho mládežníckych milícií.
Trestom sa v minulosti nevyhýbali ani čitatelia. Za verejné listovanie v Daily News im v Zimbabwe bežne hrozili bitka a väzenie. Denník bol aj za takýchto podmienok vysoko ziskový. Vďačil za to inzerentom, ktorí bojkotovali propagandistickú tlač.
PRE SME - ROMAN LIPTÁK, Pretória