Paríž 22. januára (TASR) - Poďte a naučte sa po nemecky - jazyk lásky! Stovky podobne znejúcich inzerátov a reklám s nezvyčajným odkazom propagujú oddnes vo Francúzsku štúdium nemčiny - jazyka, ktorý francúzskym tínedžerom a nielen im pripadá byť často veľmi ťažký.
Kampaň odštartovala dnes - vo francúzsko-nemecký deň, teda v deň 41. výročia podpísania povojnovej zmluvy o priateľstve medzi oboma krajinami. Má za cieľ zastaviť pokles počtu francúzskych študentov učiacich sa po nemecky.
Na plagátoch v parížskom metre sa objavili fotografie francúzsko-nemeckého tínedžerského zamilovaného páru, ako sa bozkáva a objíma. "Pierre sa učí po nemecky," možno si prečítať na reklame s fotkou Pierra obdivujúceho Tanju, pehavú usmievajúcu sa Nemku, ktorú stretol počas jazykových kurzov v Mníchove.
"Okamžite sa zaľúbila do jeho šarmantného francúzskeho prízvuku a on si ho zámerne ponechal. Odkedy sa vrátil do Francúzska, neprestal si s ňou písať - po nemecky," prihovára sa ďalšia reklama, ktorú iniciovali kultúrne organizácie a nemecké ministerstvo zahraničných vecí.
"Sto miliónov ľudí v Európe hovorí po nemecky - je to najpoužívanejší materinský jazyk," hovorí Cecile Coutheillasová, ktorej agentúra pomáhala s propagáciou reklamy Goetheho inštitútu.
Vzťahy medzi oboma európskymi mocnosťami sa v ostatnom čase výrazne zlepšili. Obe krajiny spoločne vyjadrili svoj odmietavý postoj k vojne v Iraku a tiež vystupujú spoločne v diskusiách o rozšírení EÚ.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder dokonca minulý rok na summite EÚ požiadal francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca, aby zastupoval v jeho neprítomnosti aj Nemecko, čím Chiracovi vyslúžil prezývku "Jacques alias Gerhard". Jedinou chybičkou krásy bolo, že Chirac nerozpráva po nemecky.
Keď spolu títo dvaja v krátkosti hovoria, používajú angličtinu. Keď sa začnú rozprávať o konkrétnych veciach, obyčajne prekladajú tlmočníci.
Chirac vyjadril presvedčenie, že jeho vnuk sa naučí jazyk Goetheho v čase, keď Berlín a Paríž chcú zvýšiť počet Francúzov a Nemcov hovoriacich po nemecky a po francúzsky o 50 percent počas nasledujúcich 10 rokov.
"Jazyk je kľúčom k pochopeniu partnera, jeho kultúry, pracovných návykov a životného štýlu," uviedli Chirac a Schröder v spoločnom vyhlásení k francúzsko-nemeckému dňu.
Kvôli znižujúcemu sa počtu francúzskych študentov, ktorí si vybrali nemčinu ako druhý jazyk (len 15 percent v roku 2003, 35 percent pred 15 rokmi), je v súčasnosti prioritou vyhlásiť boj predsudkom.
"Veľa mojich priateľov hovorí, že nemčina je ťažká a škaredá. Je to tiež imidž Nemecka, ktorý odrádza ľudí. Vnímajú ho totiž ako rezervovanú, prísnu a nie zábavnú krajinu," vyjadrila rozšírený názor študentka Valentine Guillermová.
1 mic žab