
Softvéristu Michaela McDermotta (vstrede), ktorý zastrelil siedmich kolegov, odvádzajú policajti. FOTO - REUTERS
Podľa zahraničnopolitického hovorcu Zelených Helmuta Lippelta do Nemecka určite nepríde toľko pracovných síl z východoeurópskych uchádzačských krajín, ako sa kancelár obáva. Treba predovšetkým počítať s pomocníkmi pri žatve, ktorí ale prichádzajú už teraz. „Záujem o pevné pracovné miesta bude menší, než sa mnohí obávajú,“ povedal Lippelt berlínskemu denníku Welt am Sonntag.
Schröder pred Vianocami povedal, že občania z východoeurópskych krajín by po vstupe do EÚ nemali mať okamžitý nárok na slobodný prístup na pracovné trhy v súčasných členských štátoch. Podľa kancelára by sa mal tento voľný pohyb obmedziť po začiatku rozširovania EÚ v roku 2003 na ďalších sedem rokov.
Lippelt považuje Schröderovu lehotu za príliš dlhú a myslí si, že trojročné prechodné obdobie by stačilo. Inak by mohli Východoeurópania získať podľa neho dojem, že sú druhoradými členmi EÚ.
Zahraničnopolitický hovorca poslaneckej frakcie liberálnej FDP Ulrich Irmer vyčítal Schröderovi, že šíri „strach a paniku“. Kancelár svojimi poznámkami vzbudzuje obavu, že „nás nejakí prisťahovalci prevalcujú“, poznamenal Irmer. Myšlienka prechodného obdobia podľa neho „v zásade nie je zlá“, ak sa tým dá vyhnúť prieťahom pri rozšírení EÚ. „Táto téma je však nanajvýš nevhodná na to, aby sa okolo nej rozvíjala verejná diskusia,“ povedal politik FDP.
Aj predseda európskeho výboru v Spolkovom sneme Friedbert Pflüger z konzervatívnej CDU v zásade považuje kancelárov návrh za dobrý. „To, čo hovorí Schröder, zodpovedá starej požiadavke frakcie CDU/CSU,“ vyhlásil Pflüger. Varoval však pred zbytočnou dramatizáciou voľného prílivu ľudí na pracovné trhy. „Strach z pracovných síl z východnej Európy považujem za trochu prehnaný,“ poznamenal. (čtk)