li vtedy, keď sa do nej zapojil minister školstva Luc Ferry. Pred parlamentným výborom totiž vyhlásil, že vo francúzskych školách by sa nemali objaviť ani brady na tvárach mužov či šatky, ktorými si ženy zväzujú vlasy a používajú ich ako náhradu väčších šatiek pokrývajúcich celú hlavu. Podľa neho sú to tiež prejavy náboženstva a treba ich zakázať.
Napriek tomu, že ministrovo vystúpenie ešte nebolo súčasťou regulárnej rozpravy (tá sa začína až budúci mesiac) a v utorok išlo len o predbežné rozhovory na úrovni výborov, jeho slová už vyvolali rozporné reakcie.
Ferry totiž tvrdí: „Hneď ako sa brada alebo šatka stane náboženským symbolom, bude podliehať tomuto zákonu". Problémom však je určenie hranice pre zákaz. „Kedy je brada ešte len módnym doplnkom a kedy už znakom viery?" pýtajú sa ministra odporcovia zákona.
S kritikou už vystúpili aj niektorí socialisti, ktorým sa nepáči handrkovanie o zoznam zakázaných častí odevu. „Veľmi vážnemu problému to dáva komickú tvár," povedal pre BBC Julien Dray, jeden z poslancov ľavicovej frakcie. V školách sa totiž budú môcť nosiť „diskrétne" symboly, akými sú napríklad malé kríže.
Ďalší (aj tí, ktorí zákon ako taký podporujú) si zase myslia, že podobné výstupy, aký v utorok predviedol minister školstva, len „vháňajú vietor do plachiet fundamentalistov, ktorí ho využijú na ďalšie protesty".
Ich posledná vlna prebehla v sobotu, keď do miest po celej krajine vyšli tisíce moslimov bojujúcich proti schváleniu zákona. Podobné demonštrácie sa uskutočnili aj v iných európskych mestách, najväčšia z nich v Londýne, kde asi 2500 ľudí prišlo protestovať k francúzskemu veľvyslanectvu. Viacerí analytici však tvrdia, že ich úspech nie je veľmi pravdepodobný. Zákon totiž už podporila nielen vláda a prezident, ale súhlasí s ním až 70 percent obyvateľov Francúzska. (mm)