Ariela Šarona čakajú ťažké chvíle. FOTO - REUTERS
Do prípadu je okrem Šaronovho syna Gilada zapojený aj izraelský vicepremiér Ehud Olmert, v tom čase starosta Jeruzalema. Zdroj z izraelského ministerstva spravodlivosti naznačil, že prokurátor sa v nasledujúcich mesiacoch rozhodne, či obviní aj samotného premiéra a vicepremiéra.
Appelov prípad je na súde už od minulého roka, včera však úrad generálneho prokurátora žalobu rozšíril o nové skutočnosti. Tie tvrdia, že izraelský premiér sa na úplatkárskej afére údajne aktívne podieľal.
Prípad zatiaľ nemá pre Šarona právne dôsledky, politické sa už zjavili. Opoziční labouristi chcú začať procedúru vyslovenia nedôvery vláde a v Šaronovej strane Likud sa už špekuluje, kto ho nahradí na mieste predsedu. Ten by v prípade Šaronovej rezignácie zostavoval novú vládu.
Šaron mlčí, jeho úrad hovorí o premiérovej nevine aj o tom, že pokračuje v práci. Médiá však špekulujú, že Šaron odíde a vyhne sa tak „rozpitvávaniu" prípadu. Tvrdia, že sa zopakuje scenár z roku 2000, keď za podobných okolností rezignoval vtedajší prezident Ezer Weizmann.
O čo vlastne v „afére grécky ostrov", ako prípad poznajú v Izraeli, ide? Podnikateľ s realitami David Appel začiatkom 90. rokov zamestnal Šaronovho syna Gilada ako konzultanta svojho projektu v Grécku. Chcel tam vybudovať rekreačné stredisko. Hoci Gilad nemal žiadne skúsenosti a jeho jedinou kvalifikáciou bol príbuzenský vzťah so šéfom izraelskej diplomacie ponúkol mu mimoriadne vysoký plat a údajne prisľúbil aj pomoc pri financovaní Šaronovej kampane pred straníckymi primárkami.
Na revanš mal Ariel Šaron lobovať za Appelov (nikdy nerealizovaný) projekt u námestníka gréckeho ministra zahraničia. Podobne vraj Appelovi pomáhal aj Olmert, ktorý hostil starostu Atén.
Obžaloba tvrdí, že za tieto služby dostali Šaronovci slušný obnos. Gilad - 100-tisíc dolárov a na šaronovský ranč v Negevskej púšti malo prísť ďalších 2,6 milióna šekelov (podľa dnešného kurzu takmer 590-tisíc dolárov).
Appel sa bráni, že žiadny úplatok nedal a jeho obvinenie je falošné.
Niektorí pozorovatelia si myslia, že pre Ariela Šarona môže mať aféra v očiach jeho voličov aj spolustraníkov oveľa smrteľnejšie dôsledky ako jeho podpora vzniku palestínskeho štátu či rušenie osád.
Alebo aj nie. Appelova aféra a dve ďalšie spojené s jeho rodinou sa ťahajú roky a Šaron stále prežíva.
Aféry Šaronovcov
Rodina Ariela Šarona je spájaná s ďalšími dvomi aférami. Do oboch sú zapojení jeho synovia, obe sa vyšetrujú roky a nie sú uzavreté, obe sa týkajú financovania jeho kampane a strany Likud.
Aféra fiktívnych spoločností
V roku 1999 Šaron údajne vytvoril sieť fiktívnych spoločností na financovanie strany Likud. Štátny kontrolór o dva roky konštatoval porušenie zákona. Podozrenie padlo na Šaronovcov a šéfa volebnej kampane Šaniho. Vyšetrovanie kauzy sa pozastavilo, keď Šaron zaplatil pokuty a vyrovnal finančné nezrovnalosti.
Kernova aféra
Naplno prepukla pred voľbami na začiatku minulého roka. Šarona podozrievali, že v rozpore so zákonom použil pôžičku svojho priateľa z Južnej Afriky Cyrila Kerna na financovanie pokuty z minulej kampane. V pondelok bývalý Šaronov poradca David Spector povedal, že vie o prípade toľko, že ho môže zničiť. (mik)
Autor: JANA MIKUŠOVÁ