„Európa si zaslúži lepšie ekonomické výsledky, ako tie, ktoré dosahuje," apeloval na členské štáty predseda Európskej komisie Romano Prodi.
FOTO - ČTK
BRUSEL - Európska komisia kritizovala členské štáty, že nerobia dosť pre to, aby do roku 2010 v ekonomickej výkonnosti predbehli Spojené štáty. Takýto cieľ má Lisabonská agenda, ktorá zahŕňa stratégiu zamestnanosti a budovanie jednotného vnútorného trhu tak, aby sa únia o šesť rokov stala najvýkonnejšou svetovou ekonomikou.
Komisia nevykreslila situáciu príliš ružovo - po štyroch rokoch po spustení lisabonskej agendy nedosiahla únia taký pokrok, ktorý by postačoval na dosiahnutie vytýčených cieľov.
Vyzvala členské štáty, aby využili oživenie ekonomiky a dynamiku blížiaceho sa rozšírenia a vdýchli procesu nový život. „Členské štáty si neuvedomujú, že rok 2010 je za rohom. Štyri roky po Lisabone je jasné, že strednodobé ciele nesplníme. To by malo byť dostatočným budíčkom pre vlády," vyhlásil predseda Európskej komisie Romano Prodi a predstavil tradičnú jarnú ekonomickú správu, pripravenú na marcový summit v Bruseli.
Hoci zaostávanie je výrazné, podľa komisie stále nie je neskoro, ak sa tento rok prijmú rozhodné kroky. Komisia si pre tento rok stanovila tri priority, z ktorých prvá je zvýšiť investície do infraštruktúry, výskumu a vzdelania. Ďalšou je posilňovanie konkurencieschopnosti vnútorného trhu. Európa chce zabraňovať aj predčasným odchodom do dôchodku a naopak vytvárať podmienky, aby mohli ľudia pracovať do 64 až 65 rokov.
„Na európskej úrovni sme pravidelne vytyčovali správne priority, ale členské štáty ich nedostatočne zahrnuli do svojich politík. Teraz musíme využiť ekonomické oživenie a snažiť sa oneskorenie dohnať. Európa si zaslúži lepšie výsledky," povedal Prodi.
Komisia vidí šancu v rozšírení únie. „Rozšírenie treba vítať s dôverou," píše v správe Európska komisia, podľa ktorej majú nové krajiny výrazný potenciál rastu - okolo štyroch percent ročne. Vníma ho ako dynamický faktor, ktorý treba využiť ako podnet na hospodársky rast. Pristupujúce krajiny charakterizuje ako príťažlivé pre investorov a vyčísľuje, že by vďaka nim mohla únia tvoriť jednotný trh s 450 miliónmi spotrebiteľov.
(čtk, tasr)