Pozorovatelia sa zhodujú, že nálada tomu nezodpovedá. V členských krajinách únie nie sú ľudia projektom storočia nadšení, niekde dokonca rastie odpor, ktorý využili nacionalisti a populisti.
Skepsa silnie aj v pristupujúcich krajinách, ktoré museli prijať veľa nepopulárnych opatrení a nevedia presne, čo majú od vstupu čakať.
Podľa Jeana-Michela de Waela z Bruselskej slobodnej univerzity je na počudovanie, ako málo sa veľké a seriózne médiá v krajinách únie rozšíreniu venujú. „Veď pre to únia vlastne vznikla a existuje. Verejnosť v členských krajinách si vôbec neuvedomuje, že sa to stane už o sto dní," povedal pre ČTK.
Podľa sociológa Pavla Haulíka sa u nás téma vstupu do únie vytratila vo chvíli, keď Slovensko dobehlo stratu na ostatné kandidátske krajiny. „Prestali sa o ňu zaujímať politici, médiá aj verejnosť. Neupútala pozornosť ani vtedy, keď sa ukázalo, že únia bude iná než v čase, keď sme o vstupe vyjednávali."
Podľa spravodajcu ČTK v Bruseli Karla Bartáka téma rozšírenia v Bruseli nikoho nevzrušuje. „Na kalendár sa pozerajú so zdesením iba úradníci, ktorí majú na starosti prestavbu a logistiku, zaistenie dostatočného množstva prekladateľských kabín a kancelárií pre nových úradníkov či poslancov."