Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Marián Gavenda povedal, že poslanci iba uzákonili stav, aký už v praxi existuje. „Ide však o ústretový krok voči deťom, ktoré nebudú chodiť na náboženstvo, aby na etike dostali kultúrnu a duchovnú formáciu."
Náboženstvo a alternatívny predmet etika by sa mali začať povinne na školách učiť od septembra. Ministerstvo školstva ešte nevie, koľko to bude stáť, ale odhady ANO o 100 miliónoch považuje za zveličené.
Ani Viera Macháčková z Generálneho biskupského úradu evanjelickej cirkvi si netrúfla odhadnúť náklady, hoci „sieť učiteľov katechétov sa samozrejme rozšíri".
Ministerstvo školstva bude musieť zaplatiť ďalších učiteľov náboženstva a vydávanie učebníc. Doteraz museli riaditelia školy zaplatiť učiteľa náboženstva iba vtedy, ak oň prejavilo záujem aspoň 12 žiakov.
Katolícka cirkev tento problém nemala, ale iné áno. „Každý rok sme zvádzali boje s vedením škôl," hovorí Macháčková. Očakáva, že teraz sa situácia zlepší, lebo „náboženstvo sa stáva predmetom, ktorý treba rešpektovať a vyučovať".
Minister školstva Martin Fronc nedávno vyhlásil, že nemá dosť peňazí na všetky učebnice. Zabezpečí len vydanie tých, ktoré dostanú schvaľovaciu doložku. Evanjelici sú však už podľa Macháčkovej pripravení. Učebnice vydali s pomocou zahraničia a očakávajú, že ich štát do škôl objedná.
Pavol Kailing, riaditeľ cirkevnej základnej školy Narnia v Petržalke, ktorej zriadovateľom je Cirkev bratská, si myslí, že zákon o povinnom predmete náboženstva sa minie účinkom a môže skôr vyvolať podozrenie z mocenských záujmov cirkvi. Deti k náboženstvu nepritiahne „nariadenie vzbudzujúce rozpaky" a môže skôr zatlačiť do úzadia dobrý zámer „formovať u mladých etické hodnoty". Obáva sa, že povinné vyučovanie náboženstva nie je v súlade „s učením evanjelia, ale aj s dlhoročnou misijnou praxou cirkvi", ktorá spočíva najmä v službe.