Nedeľa, 7. marec, 2021 | Meniny má TomášKrížovkyKrížovky
KOĽKO TREBA PREPÍNAŤ, ABY SA DIVÁK ZASMIAL

Humor v službách diváka

Zábavy je v televízii neúrekom, len sa často niet na čom zasmiať. Zábavu v televíziách diváci s radosťou kritizujú, no čísla hovoria o tom, že ju aj tak pozerajú. Čím je zábava prostoduchejšia, tým väčšiu sledovanosť vykazuje. Ako to teda je? Na čom sa sm

ejeme dnes? Ako sa zmenila podoba humoru a ktoré témy zaujímajú tvorcov aj divákov?

Stačí prepínať
S diaľkovým ovládačom v ruke aj bez neho objavujeme svet zábavy. Sitkomy v slovenských televíziách sršia pointami v každej druhej vete a ocenenie prichádza v podobe reálneho potlesku divákov v americkom štúdiu. V najlepších vysielacích časoch sa striedajú s hudobno-zábavnými a súťažno-zábavnými reláciami, kde sa diváci zabavia na pesničke svojej mladosti alebo výške výhry účinkujúceho. Tých oceňujú potlesky nahraté, takže zdanie plného štúdia je až na výnimky naozaj len zdaním. Niektoré z televíznych formátov moderne siahli k prvkom reality šou, ako to robí Rozboril vo VILOmeninách, alebo ako to robil Pročko v Je to možné!?
Najväčšia pozornosť sa vak sústreďuje na pôvodný domáci humor. Ten je vystavený veľkej kritike divákov, pretože byť odborníkom na humor nie je také ťažké - buď sa zasmejeme, alebo nie.

Skryť Vypnúť reklamu

Vtedy a teraz
Vďaka tradícii československého humoru to dnešný zabávači nemajú ľahké. V časoch socializmu mnohé povedané aj nepovedané budilo dojem vtipného nevypovedaného - väčšinou zakázaného. Úroveň súčasných zábavných televíznych relácií sa tak ešte stále porovnáva s brilantnými dialógmi a scénkami československých zabávačov a humoristov: Dvořák - Bohdalová, Lasica - Satinský, Lábus - Kaiser, Šimek - Grossman a množstvo ďalších.
Po revolúcii sa na scéne zjavili nové dvojice a po rozdelení Česko-Slovenska sa každý z nich sústredil na svoje publikum a svoje problémy.
Dnes opäť sledujeme aj český humor a navzájom porovnávame Tele tele a Uragán, alebo Českú sodu a napríklad O tri štart.

Televízna ponuka
Čo ponúkajú dve súkromné a verejnoprávna televízia na zábavu? STV aj Markíza majú v zálohe hudobno-zábavné programy typu Drišľakoviny či Senzi Senzus, kde sú zdrojom dobrej nálady vtipy a pesničkové odrhovačky.
Televízia Joj má úspech s reláciami prebratými z českej Novy. Tele tele s Richardom Genzerom, Michalom Suchánkom a Veronikou Žilkovou, aj Natočto Petra Rychlého majú dobrú sledovanosť.
TV Markíza akoby chcela televíznu zábavu na Slovensku zmonopolizovať. Nakupuje nové tváre, pestuje tie staré osvedčené a relácie obmieňa nekompromisne s ohľadom na sledovanosť. V súčasnej situácii vyrába asi jedinú pôvodnú slovenskú hranú tvorbu, skeč-šou Vox papuli. Hlavní protagonisti Miroslav Noga, Štefan Skrúcaný a Zuzana Tlučková nahradili reláciu O tri štart skečmi, gagmi a paródiou na iné relácie, a to všetko nakrúcajú v štúdiách bez prítomnosti divákov.
TV Makíza kúpila minulú jeseň megaúspešný kabaret Uragán, ktorý mal spolu so správami na STV najvyššiu sledovanosť. "Zachovali sme malú javiskovú formu nakrúcania v divadle, hoci Uragán by uniesol aj Pasienky," hovorí dramaturgička programu Adriana Kronerová.
Prvky kabaretu má aj jedna z mála posledných politických zábavných relácií Dereš Eleny Vacvalovej a Olivera Andrássyho. V ich druhom spoločnom programe Aj múdry schybí kombinujú javisko s dokumentom. "Touto formou zachytávajú to, čo je momentálne vo vzduchu, fíling doby," dodáva Kronerová.

Skryť Vypnúť reklamu

Inšpirovaná komercia
Na čom z ponúkaného sa však aj zasmejeme?
Humor zmenil svoju podobu, a tí, čo s nostalgiou spomínajú na jedinečnosť dialógov Lasicu a Satinského, si v televízii asi neprídu na svoje. Sám Milan Lasica okomentoval situáciu novodobého humoru v rozhovore pre SME, keď povedal, že televízia dáva prednosť veselosti pred humorom. "Každému to, po čom túži," dodal na adresu zábavychtivých divákov.
"Humor je iný v spôsobe vyjadrovania," hovorí dramaturgička Uragánu. Zo skúseností vie, že ľudia vyčítajú zábavným reláciám nízku kvalitu literárneho humoru, ktorý bol zastúpený v šesťdesiatych rokoch. Absurdný humor tej doby však vznikal v inom kontexte. Dnešný kontext tvorí komercia na štyridsiatich káblových kanáloch. Zábava je väčšinová, teda komerčná. "Niežeby tvorcovia neboli schopní urobiť náročnejší humor," vysvetľuje, "určujúce je však to, pre koho to robia." Pre komerčné televízie platí: osloviť čo najširšie vrstvy.
Väčšinová zábava je neporovnávateľná s kultúrou, aká sa pestovala v českom divadle Semafor, u nás v Radošinskom naivnom divadle, v malom kabarete Lasicu a Satinského. "Boli určené pre elitného diváka. Ťažko ich porovnávať s komerčnou zábavou, hoci inšpirácia tu určite je," dodáva Adriana Kronerová.

Skryť Vypnúť reklamu

Sledovanosť rozhoduje
O televíznom humore v komerčných podmienkach nerozhoduje žiadne iné kritérium lepšie ako percentá sledovanosti. Otázka znie: kto pozerá humoristické relácie, že mnohé z nich majú rovnako viac ako päťdesiatpercentnú sledovanosť, čím sa vyrovnajú televíznym správam? Inak povedané, koho oslovujú najsledovanejšie humoristické relácie Uragán a Dereš?
Zábavné relácie nie sú večery klubového diváka, a ak chcú ostať v televízii, musia sa stať populárnymi. To znamená ulahodiť vkusu rôznych tipov divákov naraz.
Ponúknuť priestor náročnejšiemu humoru aj pre menšinovú vzorku diváka, politickej satire alebo absurdnému humoru, aký kedysi robili tvorcovia Monoskopu v Slovenskej televízii, by si mohla dovoliť len verejnoprávna televízia. Od nej sa však očakávajú reklamné zisky a sledovanosť ako od komerčnej televízie, takže sa niet čo čudovať, že po humore pre menšinového diváka tiež nesiaha. Nechce zaostávať za produkciou komerčných televízií, a tak dá radšej priestor lacnej ľudovej zábave. Aj satirik Milan Markovič prestal rýpať do politikov a v novej MM Show vymenil žáner - robí láskavého moderátora s pochopením pre zberateľské a cestovateľské vášne svojich hostí.

Skryť Vypnúť reklamu

Inteligentný humor - pre koho?
"Ako by mal vyzerať elitný humor a pre koho by mal vlastne byť?" pýta sa spoluautor Uragánu Andy Kraus. Na predstavenia Uragánu chodia primári nemocníc, psychológovia, ľudia z vlády aj Žigo Pálffy. Čo ostáva divákom, ktorým momentálne televízna zábava nevyhovuje?
Jedna z mála možností, kde si pozrieť veteránov vtipu, je talkshow Sedem s r.o. na Markíze. Program, ktorý formátom kopíruje nemeckú talkshow 7 hláv, je postavený na osobnostiach Lasicu, Labudu, Radiča, Filana a ďalších ľudí, ktorí majú s humorom a zábavou bohaté skúsenosti. "Im stačí len rozprávať," hovorí Andy Kraus. "Ak by tie isté vety rozprával začínajúci humorista, nik by sa na tom nesmial." Sedem s r.o., ako hovorí, sa preto nedá považovať za humoristickú reláciu.
Na akú tému by sa mal robiť intelektuálny humor? "Možno na politiku alebo ekonomiku, ale koho by to zaujímalo," uvažuje Kraus.
V televízii Markíza bol minulý rok pokus predstaviť iný, nekonvenčný humor. Reláciu O tri štart mal vystriedať program Ofsajd, ktorú pripravil tím Stano Radič, Rasťo Piško a Robert Zavarský. Na obrazovku sa nedostala ani prvá časť. Vtedajší šéf zábavy Róbert Beňo stiahnutie objasnil slovami, že tvorcovia asi nie celkom dobre pochopili zadanie. Ofsajd bol podľa jeho slov uletený a pre divákov ťažko pochopiteľný humor. Podobne to dopadlo aj s reláciou Zrnenie - tá sa dožila len jednej časti.

Skryť Vypnúť reklamu

Uragán na scéne
Andy Kraus s kolegom Petrom Marcinom našli svoje témy v prostom živote a zdá sa, že trafili dnešný vkus po hlavičke. Zo zábavnej relácie v rádiu, kde takto začínali skoro všetci súčasní humoristi, prešli do verejnoprávnej televízie. Tam patrili kabaretné scénky a piene z Uragánu dva roky k najsledovanejším programom. V diváckej ankete popularity obsadili prvé miesto, a keď začali konkurovať sledovanosti markizáckeho Milionára, TV Markíza Uragán minulú jeseň jednoducho kúpila.
Jeho súčasná dramaturgička Adriana Kronerová hovorí: "Čakali sme, čo sa bude diať s Uragánom u nás, keďže okrem Milionára nemá žiadna televízia nič s takou sledovanosťou. Vyšla nám sledovanosť 52 percent."
Druhé vydanie Uragánu v Markíze sledovalo začiatkom októbra 2 milióny 200 tisíc divákov. Relácia sa zaradila k najsledovanejším vlastným programom komerčnej televízie, kam patria ešte Televízne noviny, Aj múdry schybí a Dereš.
V tom istom mesiaci vydali humoristi vlastné cédečko prerobených hitov pod názvom Krímeš. Kvôli problémom s autorskými právami boli po prvom náklade cédečká stiahnuté z predaja. Stihlo sa ich predať všetkých 3000 kusov. Teraz sa riešia autorské práva a na jar sa objaví Krímeš v novej podobe.

Skryť Vypnúť reklamu

Politický humor sa vyčerpal
Noga a Skrúcaný, Piško, Radič a ďalší sa kedysi venovali politickej paródii. V kontexte politickej situácie v krajine mala svoje opodstatnenie. Niekedy až také, že sa musela presídliť do susedného Česka, ako to bolo v prípade Milana Markoviča.
Dnes sa od politiky v spojitosti so zábavou upúšťa. Uragán je výsostne nepolitický, Vox papuli je politika zastúpená len mierne. Uragán je výsostne nepolitický.
Podľa dramaturgov zábavných relácií sa politický humor vyčerpal tak, ako diváka vyčerpala politika. V tak komplikovanej politickej situácii, aká je dnes, si ťažko robiť srandu. Jednou z posledných zábavných relácií na túto tému je Dereš so zatiaľ vysokou sledovanosťou.

Aké témy slúžia humoru
Autori relácií, herci a aj diváci sa zhodujú na tom, že zaručene rozosmejú narážky na národnostné a etnické menšiny, na sex a vzťahy, a úsmev vylúdi aj chlap preoblečený za ženu. Používajú ich všetci humoristi, záleží len na miere vkusu.
V Uragáne bez politiky vystupujú nemenné figúrky, na ktoré si vraj divák zvykol a je zvedavý, čo nového postavička v ďalšej časti prinesie. Vox papuli paroduje iné relácie alebo filmy. Oba programy majú podľa diskusií na internete toho istého diváka.
Tvorcovia ani vedenie televízií nenechávajú nič náhode. Aj keď zatiaľ nefungujú peoplemetre, na všetky relácie existujú čísla sledovanosti a ak niektorá poklesne, nahrádza sa druhou. Napríklad O tri štart už bol unavený formát, čo sa prejavilo na sledovanosti.
Sú dva dôvody, prečo známe zábavné programy miznú z obrazovky. Buď veľmi klesá ich sledovanosť, ako to bolo s Chuťovkami Petra Novotného, alebo sa téma relácie vyčerpá. Jozef Pročko z tohto dôvodu skončil s reláciou Je to možné!?
Pomáha vtedy zmena formátu, alebo treba vymeniť humoristov? "Stále nakupujeme nových, ale vo voľnom predaji ich nie je veľa," smeje sa Adriana Kronerová z TV Markíza. "Máme svoje tváre, ktoré zatiaľ dobre fungujú smerom k divákovi, preto nie je dôvod ich meniť."

Skryť Vypnúť reklamu

Prehľad zábavných relácií

TV Markíza

7EDEM s r.o.
týždenník, utorok o 22.00
Moderátorka: Elena Vacvalová
Sedem humoristov glosuje spoločenské dianie, ale aj známe osobnosti a seba navzájom. Jednotlivé čati sa kvalitou líšia podľa toho, ako sa podarilo zostaviť partiu glosátorov.
Aj múdry schybí
mesačník, štvrtok o 20.00
Elena Vacvalová a Oliver Andrásy hostia dve celebrity, ktorým na vtipné historky musí stačiť krátka prestávka medzi skúšaním chodcov na ulici. Jednoduché otázky kladú najradšej v regiónoch, kde slovenčine rozumejú ťažšie, takže je táto sonda do znalostí Slovákov neveľmi objektívna. Relácia má dobrú sledovanosť napriek statike a dlhý čas nezmenenej scéne, ktorá len ťažko konkuruje v domácnostiach s káblovou televíziou a možnosťou prepnúť na obdobný, ale dynamickejší program TV Prima Nikto nie je dokonalý.
Vox papuli
mesačník, štvrtok o 20.00
Najnovšia show štvorice Štefan Skrúcaný, Miro Noga, Rasťo Piško, Zuzana Tlučková. Na rozdiel od predchádzajúcich relácií sa všetky príspevky nakrúcajú v exteriéri a v štúdiu bez publika. Relácia by chcela byť obdobou českého Tele tele.
Dereš
mesačník, štvrtok o 20.00
Posledná z relácií, ktorých súčasťou bola politická satira či politika. Elenu Vacvalovú, Olivera Andrásyho a pozvaného politika dopĺňajú humoristi Ján Snopko, Ján Grexa, Zdeno Luknár a imitátorská dvojica Kaiser-Meluš.
Uragán
mesačník, štvrtok o 20.00
Najkontroverznejšia a momentálne najsledovanejšia relácia. Peter Marcin, Andy Kraus a Zuzana Šikulová sa v nej vyhýbajú politickému humoru. Uragán má podobu javiskového kabaretu, pravidelne ho dopĺňajú hosťujúce osobnosti showbiznisu.
Na TV Markíza už neuvidíte:
Je to možné!? Namiesto toho sa pripravuje nová šou Joža Pročka pod názvom Humor.sk.
O tri štart nahradil Vox papuli.
Smiechoty
Anderov rebrinák

TV JOJ

Inkognito
Vlado Voštinár moderuje štvoricu hercov, ktorí hádajú povolanie neznámeho hosťa.
Extrém
Moderátor Andrej Bičan sa v poobedňajších hodinách snaží o zábavu tínedžerov takmer čímkoľvek. Každý týždeň sa podujme predviesť aspoň jeden extrémny kúsok, častokrát za asistencie profesionálneho kaskadéra.
Prevzaté z TV Nova: Natočto, Tele tele

STV

MM Show
týždenník, štvrtok 22. 05 naživo
Nová relácia Milana Markoviča, do ktorej si pozýva a spovedá celebrity.
Ranč
mesačník, piatok večer
Nová zábavná relácia v štýle country, moderuje Michal Dočolomanský.
S.O.S.
mesačník, piatok večer
Nová relácia, ktorú moderuje herec Dano Dangl. Na scenári pilotnej časti sa podieľa jeden z autorov Uragánu Andy Kraus.

hudobno-zábavné relácie: Drišľakoviny, Kaviareň Slávia
zábavné šou:
Pošta pre teba - 24. januára
Svatba snov - 13. februára premiéraTrvalo dlho, kým nás začali brať vážne

O tom, ako vyzerá súčasný humor, hovorí scenárista úspešného kabaretu Uragán Andy Kraus. Vo dvojici s Petrom Marcinom sa za krátky čas dostali medzi špičku domácich humoristov a zabávačov. Uragán prekročil po prechode do TV Markíza 50-percentnú sledovanosť. Relácia sa pýši tým, že v nej ani raz nepoužili nahraný potlesk či smiech.

Ide dnes v televízii viac o zábavu ako o humor?
V televízii sa žánre miešajú, niekedy ťažko zaradiť, či je to humor alebo zábava. Kritici sa snažia dať tomu názov, ale ak povedia, že ide o ľudový humor, nechápem - je to niečo zlé alebo dobré? Je to humor Strýca Marcina alebo Senzusu? Ale Lasica a Satinský robili tiež humor pre ľudí. Ľudový humor v dobrom slova zmysle mi je najsympatickejší a je ho dosť. O Jožovi Pročkovi môžete tvrdiť, že je šašo, ale oslovil obrovské masy, a teda ho ľudia mali radi takého, aký je.
Znamená to, že rozhodujúcim kritériom dobrého humoru a zábavy je sledovanosť?
To závisí od toho, čo chce človek robiť. Ak chce svojim humorom osloviť len malú skupinu ľudí a vie, že si ho vždy pozrú tri percentá divákov, v poriadku. Len si musí uvedomiť, že to nemôže byť jeho živobytie. Keď sme začínali s Petrom robiť Twister, chodil na nás úzky okruh ľudí. Trvalo dlho, kým sa náš humor stal ľudovým, a kým nás začali brať vážne.
Čo sa zmenilo prechodom Uragánu z STV do Markízy?
Nič. Markíza sa len viac stará o náš program a o nás ako svoje tváre - program chodí v dobrom vysielacom čase a sme pozývaní na rôzne promoakcie.
Vás tešia promoakcie?
Baví ma kontakt s fanúšikmi. S Uragánom chodíme po celom Slovensku a máme radi aj autogramiády.
Máte pri písaní scenára pred očami nejakú vzorku Slováka, alebo tvoríte slobodne?
Jediný Slovák, ktorého mám pred očami, keď píšem scenár, je Peter Marcin. Keď vymyslíme tému, scenár už napíšem rýchlo. Neviem si predstaviť, že by som písal humorné scénky pre niekoho, koho vôbec nepoznám.
Ale ste autorom scenára pre novú zábavnú reláciu S.O.S. na STV, nie?
Je to môj námet a dohodli sme sa, že im pomôžem s pilotnou časťou. Bude to však iný humor, kde nemusím písať priamo na postavu. Relácia je tímová práca a ja mám na starosti len jej časť.
Je ťažké presvedčiť kompetentných ľudí v televízii alebo rádiu, že to, čo robíte, je vtipné?
Zo začiatku áno. Keď si teraz vypočujem prvú časť Twisteru, dosť pri tom trpím, aká bola kostrbatá. Andy Hryc si ma vtedy zavolal a povedal, že to nebolo ktoviečo. Po siedmej časti nás chceli zrušiť, ale v denníku SME vyšla pozitívna kritika Daniela Heviera, v nedeľu sme vysielali a v pondelok bolo všetko v poriadku.
Pomohlo vám to, že ste najprv mali reláciu v rádiu?
Mali sme jasno v tom, že humor, ktorý robíme, sa ľuďom páči. Naša dvojica už nebola celkom neznáma, a tak sme nemuseli bojovať s toľkými prekážkami. V televízii, kde máme k dispozícii aj iné výrazové prostriedky, je ťažšie ako v rádiu.
Aký humor ľudí uspokojí - škodoradosť, hlúposť, uštipačnosť?
Momentálne si ľudia chcú pri humore oddýchnuť a nepotrebujú lúštiť druhý a tretí plán. V kabaretnom programe nášho typu oceňujú situačný humor, ktorý hneď pochopia a zasmejú sa na ňom. K smiechu im stačí, keď sa Peter objaví ako pani Mária.
Čo je smiešne na chlapoch prezlečených za ženy, Maďaroch a opitom Slovákovi?
Samo o sebe nič, dôležité je to, ako tú postavu komik zvládne. Opitého Slováka sa dá robiť dobre aj trápne. Konflikt Maďar - Slovák sa dá robiť dvoma spôsobmi. Buď je Maďar debil a Slovák najmúdrejší na svete - to sa páči ôsmim percentám národa. Alebo sa to dá spraviť tak ako to robíme my, že sú to dvaja ľudia, ktorí si nerozumejú. Myslím, že to je dobrá cesta, lebo tento humor nevnáša medzi ľudí agresivitu, skôr naopak - povznáša nad problém. No, a muž v ženských šatách sa dá zahrať dokonale, od očných liniek cez pery a prsia - ale to je už skôr transvesty šou - alebo milo. Na pani Márii vôbec nevadí, že má fúzy.
Vo väčšine zábavných relácií sa humoristi inšpirujú vtipmi, ktoré kolujú po internete. Nejde skôr o to vymýšľať vlastné pointy?
Internetový vtip neexistuje, niekde musel vzniknúť. V našich programoch používame vtipy - prečo nie? Ide však aj o spôsob interpretácie. Ak by sme na scéne len rozprávali vtipy, bolo by to lacné. Snažíme sa ich dať do príbehu, do úst hotovej postave.
(dv)

Skryť Vypnúť reklamu

Anketa

Aký humor sledujete na obrazovkách slovenských televízií a čo si o ňom myslíte?

Viliam Klimáček, dramatik, spisovateľ, režisér
Kedysi som sledoval Miroslava Nogu a Štefana Skrúcaného v ich prvom období, ktoré považujem za najsilnejšie. Neskôr som mal rád Milana Markoviča. Dnes už relácie tohto typu nevyhľadávam. Uvedomujem si však, že robiť v televízii zábavu je jedna z tých najťažších prác.

Sáva Popovič, herec, improvizátor, humorista, spisovateľ
Sledujem všetko. Uragán je vtipný - napríklad keď Marcin ako žena s fúzami povedal, že je Kazíkova sestra, bolo to dosť dobré, ale inokedy mi pripomína vystúpenia na maturitnom večierku. Páči sa mi však ich odvaha, určite je to najsmelšia zo všetkých relácií tohto typu u nás. Na Sedem s r. o. sa pobavím vždy, najmä ak je hosťom aj Milan Lasica. Vox papuli je v prvej polovici vždy milý, Skrúcanému pristane úloha opitého Slováka a Noga je perfektný, ale ku koncu sa to zakaždým zamotá - mohli by už aj skončiť, ale stále pokračujú. V Dereši a v Múdry schybí je Vacvalová fajn, ale rovnako ako Pročko a Rozboril, ktorí majú svoj potenciál, nadobudla podobu vtipnej moderátorky, a potlačila svoju podstatu humoristky. Humor na našich televíznych obrazovkách má jeden spoločný znak - bojíme sa vyjadriť viac, lebo...

Andy Hryc, herec, podnikateľ, majiteľ rádia
Niektoré humoristické relácie na slovenských obrazovkách vyslovene neznášam, a keď na ne náhodou natrafím, hneď ich musím prepnúť. Sú proste strašne bezduché. Obávam sa, že ani jeden z týchto programov nedosahuje, žiaľ, ani približnú úroveň skvelej českej šou Tele-Tele.

Marek Orel, televízny režisér, scenárista, aforista
Humorné relácie sledujem sporadicky, aj to nie zo záujmu pobaviť sa, ale skôr zistiť, aké hlboké môžu byť polohy plytkosti a úbohosti. Od hanby mi pri mnohých z nich tŕpnu nohy. Občasnou výnimkou je Sedem s r. o. Slovenský televízny humor neexistuje. Tvorcovia podliehajú väčšinovej úrovni diváka namiesto toho, aby citlivo posúvali latku jeho vnímavosti. Prd, grg, hovno, fúzatá žena , maďarské skomoleniny - to sú kanóny, z ktorých slovenskí humoristi pravidelne pália. A hoci cesta prdu je krátka, vždy sa nájde nejaký nový Močko, ktorý to tu zasmradí a divák nám tak pomaličky, ale súvislo debilnie.

(čort)


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 2. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 3. Nové číslo Historickej revue
 4. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 5. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 6. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 7. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 8. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 1. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 3. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 4. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 5. Nové číslo Historickej revue
 6. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 7. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 8. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 9. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 10. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 24 140
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 14 101
 3. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 12 100
 4. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 11 266
 5. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 10 991
 6. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 10 750
 7. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 9 693
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 7 496
 9. Nové číslo Historickej revue 7 129
 10. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 6 541
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu