Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Ďalej iba Kučera, trio žien vypadlo

Včerajšok na 92. tenisových majstrovstvách Austrálie priniesol nielen ochladenie, ale aj prvé prehry Slovákov. Víťaznú štvoricu z pondelka tá utorková nenapodobnila. Postúpil z nej len sám Karol Kučera.

Slovenský tenista Karol Kučera sa teší z víťazstva nad Belgičanom Xavierom Malissom, ktorého v 1. kole Australian Open v Melbourne zdolal hladko 6:2, 6:3, 6:4. FOTO - ČTK/AP

Včerajšok na 92. tenisových majstrovstvách Austrálie priniesol nielen ochladenie, ale aj prvé prehry Slovákov. Víťaznú štvoricu z pondelka tá utorková nenapodobnila. Postúpil z nej len sám Karol Kučera. Henrieta Nagyová, Ľubomíra Kurhajcová i Martina Suchá vypadli bez zisku setu. Naši muži mali teda v 1. kole stopercentný zásah. Dnes sa predstaví Hrbatý s Gaudiom a Beck s Enqvistom. Slovenskú premiéru v Aréne Roda Lavera budú mať Hantuchová s Molikovou a Cervanová s Mauresmovou.

Z ostatných stretnutí zaujali vyradenia 6 nasadených mužov (šokom bola prehra Verkerka s nestarnúcim Corretjom) a Martinezovej, ale aj pekná šnúra českej juniorky Strýcovej (4 víťazstvá s kvalifikáciou a 1. kolom dovedna).

Vyžrebovali už aj štvorhry a v oboch má Slovensko zastúpenie. V ženskej je dokonca istá jedna hráčka v 2. kole zo zápasu Hantuchová, Callensová - Husárová, Safinová. Pár Nagyová, Fernandezová hrá s turnajovou štvorkou Kuznecovová, Lichovcevová. Už dnes sa všetci traja naši muži predstavia v 1. kole štvorhry, Kučera s Ulihrachom hrajú proti Luxovi a Skochovi a Beck s Hrbatým nastúpia proti nasadenej šestke Arthurs, Hanley.

KUČERA - MALISSE (Bel.) 6:2, 6:3, 6:4 za 117 min.

Bratislavčan vrátil súperovi požičané za dve prehry aj s úrokmi. V 34-stupňovom teple bol svižnejší, bojovnejší a najmä presnejší. Celý zápas kontroloval vývoj, v každom sete šiel rýchlo do vedenia a iba raz Malisse pohrozil, keď v 2. sete vyrovnal z 0:3 na 3:3. Náš hráč si vynútil prevahu v dlhších výmenách, spoľahlivo podával (7:1na esá) a prejavil viac vôle v dôležitých chvíľach.

KURHAJCOVÁ - SAFINOVÁ (Rus.) 3:6, 6:7 (1:7) za 82 min.

V úvodnom sete ušla Ruska z 1:1 na 4:1. Brejk udržala vďaka razantnejšiemu podaniu v silnom vetre. Bratislavčanke vôbec nepadalo prvé, mala iba 21-percentnú úspešnosť a aj aká-taká nádej zhasla po nepremenení lôpt na 3:4 a 4:5. V druhom sete to vyzeralo zle-nedobre za stavu 1:3 a 15:40, ale Kurhajcová s podporou Slovákov v hľadisku zabojovala, za stavu 4:5 a 30:40 čelila mečbalu (Safinová urobila dvojchybu) a vynútila si tajbrejk. V ňom však vo vyrovnaných výmenách prvá kazila a razom bolo 0:4, hoci mohlo byť aj trebárs 3:1.

SUCHÁ - OBZILEROVÁ (Izr.) 3:6, 2:6 za 66 min.

Izraelčanka, 144. hráčka na svete, ktorá musela hrať kvalifikáciu, dosiahla životný úspech. Vďaka účinnému podaniu a nátlakovej hre vyhrala prvý grandslamový zápas v živote, a to až po tridsiatke! Suchá vzdorovala iba na chvíľu v 1. sete, keď z 0:3 vyrovnala na 3:3, ale na rozbehnutú a rozohranú súperku včera nestačila.

NAGYOVÁ - FARINOVÁ-ELIOVÁ (20., Tal.) 3:6, 3:6 za 80 min.

Veľmi čudný zápas. Na jeho začiatku i konci mala naša tenistka úsek v pomere 3:1, ale medzitým prázdnota. Za stavu 3:1 v 1. sete stratila Nagyová neuveriteľných 9 gemov za sebou! Až v 2. sete za stavu 0:4 opäť pridala, znížila na 3:5, ale favorizovaná Talianka zaslúžene postúpila. Vyhrala nad našou reprezentantkou po dlhých piatich rokoch a piatich prehrách za sebou a znížila bilanciu s Nagyovou na 3:5.