Od ktorého veku by si mali ľudia všímať doplnkové dôchodkové sporenie?
„Od okamihu vstupu do prvého zamestnania, čo však nemusí byť výlučne vo veku 18 rokov, ale aj skôr, napríklad už od 16 rokov, ak záujemca uzavrel pracovnú zmluvu. Doplnkové dôchodkové poistenie je dlhodobým sporením, kde konečnú výšku individuálneho účtu poistenca priamo limitujú dva faktory - dĺžka sporenia a výška zaplatených príspevkov. U mladých poistencov, ktorí s doplnkovým dôchodkovým poistením začnú napríklad už pri získaní prvého zamestnania, sa skutočnosť, že naň budú platiť rádovo nižšie pravidelné príspevky, v konečnom dôsledku môže vyvážiť dostatočnou dĺžkou sporenia. V porovnaní s vyššími príjmovými skupinami, ktoré s doplnkovým dôchodkovým poistením začnú vo vyššom veku, sa tak výhoda dlhšieho sporenia môže odzrkadliť v porovnateľnej výške individuálneho účtu s poistencami z vyšších príjmových skupín, a tým aj v porovnateľnej výške doplnkového dôchodku, ktorý budú v budúcnosti poberať."
Do akého veku sa možno ešte do doplnkového dôchodkového poistenia zapojiť?
„Horná veková hranica pre účasť v doplnkovom dôchodkovom poistení nie je limitovaná, takže počas celého obdobia zamestnania alebo počas vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti je účasť v DDP vzhľadom na daňové úľavy výhodná."
Aké výhody má doplnkové dôchodkové sporenie
1. úspora na daniach: príspevky, ktoré zaplatíte, sú odpočítateľnou položkou zo základu dane. Najviac do výšky 10 % vášho ročného príjmu, najviac však do výšky 24 000 Sk ročne.
2. príspevok zamestnávateľa: niektorí zamestnávatelia majú zmluvy s DDP a prispievajú za poistencov. K vášmu príspevku do DDP tak pribudne ešte jeden príspevok.
3. Služby bez poplatkov: vedenie účtu, výpisy z účtu raz za rok, overovanie podpisu - to poskytujú DDP zdarma.
4. Bonusy: niektoré DDP sa snažia prilákať klientov bonusmi, ponúkajú darčeky, majú dohodu s obchodníkmi, od ktorých pri nákupe tovaru dostanete zľavu.
(zdroj DDP Pokoj)