Francúzsky minister financií Francis Mer na zasadnutí ministrov financií Európskej únie. Jeho krajina sa spolu s ďalšími zasadila za nezvyšovanie rozpočtových výdavkov spoločenstva. FOTO - TASR/AP
ých štátov. Predstavitelia Nemecka, Veľkej Británie a Rakúska vyhlásili, že sú proti návrhom komisie zvýšiť strop výdavkov zo súčasného jedného percenta na 1,24 % hrubého produktu únie.
„Takýto návrh môže vyvolať dojem, že občania by mali platiť viac. A to nechceme," povedal nemecký minister financií Hans Eichel počas stretnutia s rezortnými kolegami z ostatných európskych krajín v Bruseli. „Európa a jej rozpočet by mali plniť tie isté prísne kritériá, aké sa kladú na národné rozpočty," dodal.
Nižšie výdavky európskeho rozpočtu sa v konečnom dôsledku premietnu do menšieho objemu peňazí pre nových členov vrátane Slovenska.
Boj o spôsob financovania činnosti rozšírenej únie sa rozpútal na pozadí konfliktu medzi Európskou komisiou na jednej strane a Nemeckom a Francúzskom na strane druhej. Tieto dve krajiny totiž odmietli rešpektovať pravidlá rozpočtovej disciplíny a už tretí rok bude ich deficit vyšší ako povolený limit vo výške troch percent hrubého domáceho produktu. Komisia má preto v úmysle pohnať európskych finančných ministrov pred Európsky súd za to, že previnilcom neudelili pokuty.
Britský minister financií Gordon Brown vyhlásil, že je veľmi dôležité brzdiť rast výdavkov celej únie v čase, keď národné vlády musia robiť ťažké rozhodnutia aj doma. Preto šesť najbohatších krajín súčasnej pätnástky - Nemecko, Francúzsko, Británia, Holandsko, Švédsko a Rakúsko - žiada udržanie výdavkov na súčasnej úrovni. Podľa nemeckého ministra Eichela sa k nim pridajú aj ďalší. Menoval konkrétne Taliansko, Írsko a budúceho člena - Slovinsko.
(reuters)