PRIEVIDZA - Úplné náhrady strát od štátu, vytvorenie protinákazovej pokladnice a mimoriadny intervenčný nákup ošípaných, žiadajú chovatelia z okresu Prievidza, kde sa vyskytol klasický mor ošípaných.
Nejde pritom iba o družstvá, ktoré museli chovy zlikvidovať. Z tých ostatných sa už dva mesiace nemôžu ošípané presúvať, priberajú na váhe, ich mäso sa stáva nepredajným. Ošípané sa ďalej množia a chovatelia upozorňujú, že na niektorých farmách sa preto už vyskytli prípady kanibalizmu.
Situáciu na hornej Nitre má pomôcť riešiť vláda. „Jednou z požiadaviek je doriešiť legislatívny proces okolo vytvorenia protinákazovej pokladnice. Podľa našich informácií pracuje na jej tvorbe ministerstvo pôdohospodárstva už dlhší čas, na rade by malo byť ministerstvo financií. To by malo určiť, akým spôsobom sa bude pokladnica plniť," povedal Sinjar Al-Hadi, majiteľ najväčšej chovateľskej firmy, kde zlikvidovali 9100 ošípaných.
Odškodnenie podporuje aj Brusel. V členských krajinách Európskej únie platia v prípade klasického moru ošípaných prísne pravidlá, hovoria aj o odškodení. V týchto krajinách problémy s morom ošípaných nemajú, vyskytol sa iba pri diviačej populácii v Nemecku, Luxembursku a Belgicku.
Obmedzenia pre mor zatiaľ u nás platia iba v regióne, kde sa ochorenie vyskytlo. V prípade vzniku nového ohniska by sa však už mohli rozšíriť na celé Slovensko.
Ošípané v Európe
Sektor ošípaných je v krajinách Európskej únie dôležitý, hoci dnes trápi úniu prebytok bravčového mäsa a s ním spojený pokles cien. Prebytok spôsobilo zavedenie dovozných kvót v Rusku. Únia tak prišla o najvýznamnejší exportný trh, kam vývoz dosahoval ročne až 24 percent. Očakáva sa, že v blízkej budúcnosti produkcia bravčového v kandidátskych krajinách klesne a dopyt vzrastie. (eta)
Pre mor ošípaných povolili lov diviakov
BRATISLAVA - Ministerstvo pôdohospodárstva pre rozširujúci sa mor ošípaných povolilo výnimku na lov diviačej zveri pre všetkých užívateľov poľovných revírov na území Slovenska.
Po dohode s ministerstvom životného prostredia sa tak môže na diviaka, diviačicu, lanštiaka a diviačika poľovať celý rok 2004. Obmedzený je len lov vodiacich diviačíc a to od 1. februára do 15. júla.
Ministerstvo zároveň povolilo lov diviačej zveri počas celého roka aj formou spoločných poľovačiek. (sita)