Zákon schválil parlament v decembri, prezident ho však vrátil. S jeho pripomienkami poslanci nesúhlasili.
Schuster nemal výhrady k možnej protiústavnosti, ale osobne nesúhlasí so spôsobom posudzovania postihnutí, ktorý zákon prináša. „Bude viesť k zúženiu okruhu občanov, ktorí budú mať nárok na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého postihnutia," napísal.
Prezidentovi sa nepáčili ani obmedzenia niektorých príspevkov od štátu - zníženie počtu chorôb, pri ktorých možno dostať príspevok na diétne stravovanie, alebo zníženie príspevku na opatrovanie, ak má postihnutý príjem vo výške aspoň 1,2 násobku životného minima.
Schválený zákon zvyšuje príspevok na náhradu zvýšených výdavkov súvisiacich s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím mesačne z 200 na 300 korún. Mal by sa ale poskytovať len tým postihnutým, ktorí používajú technicky náročné pomôcky. Nebudú ho už dostávať tí, čo používajú iba francúzske barly. Príspevok na prevádzku auta sa zvýši z 500 na 700 korún.
Príspevok za opatrovanie bude naďalej 6000 korún, u dôchodcov sa bude poskytovať vo výške rozdielu medzi 6000 korunami a polovicou ich dôchodku. Ak teda dôchodca dostáva štyritisíc korún penzie, príspevok na opatrovanie bude 4000 korún.
Zdravotne ťažko postihnutí sa budú po novom podieľať na príspevku pre opatrovateľa, ak majú príjem aspoň 1,2 násobku životného minima, teda aspoň 5052 korún. Ak má postihnutý príjem napríklad 5500 korún, jeho opatrovateľ nedostane od štátu 6000, ale iba 5552 korún a 448 korún mu doplatí sám postihnutý.
(haj)