V päťčlennej rade riaditeľov Sociálnej poisťovne sedia zatiaľ štyria ľudia. „Ak traja z nás o niečom rozhodnú, bude to právoplatné. Samozrejme, budeme radi, ak k nám pribudne aj piaty kolega," odznelo včera na tlačovej konferencii. Zľava: Igor Lipták, Gabriel Cseri, František Halmeš a Michal Horváth. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Ak by Sociálnej poisťovni vrátili peniaze všetci dlžníci, dôchodcovia by mohli rok dostávať dvojnásobné penzie. Poisťovni totiž na poistnom dlhuje 27-tisíc dlžníkov okolo 64 miliárd korún. Približne rovnaká suma štátu vlani stačila na prerozdelenie starobných dôchodkov medzi 800-tisíc penzistov.
Problémy s neplatičmi priznávajú aj čelní predstavitelia poisťovne. „Úspešnosť výberu poistného je u nás asi 94 percent, napríklad v Česku je to 98 či 99 percent," porovnáva Gabriel Cseri, ktorého včera uviedli do funkcie podpredsedu rady riaditeľov poisťovne. „Rád by som realizoval práve v otázkach stratégie postupu ohľadne pohľadávok," dodal.
Skúsenosti z minulých rokov však naznačujú, že štát ani zďaleka nemôže počítať s úplným vrátením všetkých dlhov. Veľa dlžníkov už totiž skrachovalo a návratnosť dlhov pri konkurznom vyrovnaní je minimálna. Aj predaj pohľadávok pred dvoma rokmi Sociálnej poisťovni priniesol len tri percentá z nominálnej hodnoty dlhov.
Noví riaditelia Sociálnej poisťovne majú pred sebou spustenie dôchodkovej reformy. „Mojou úlohou je zabezpečiť, aby sa reforma preniesla z papiera do reálneho života ľudí," povedal ďalší podpredseda rady riaditeľov Michal Horváth. Poisťovňa tento rok mení evidenciu poistencov v súvislosti s reformou priebežného dôchodkového systému. „Chceme, aby mal každý prehľad o tom, koľko do systému odviedol a na aký dôchodok mu z toho vyplýva nárok," zdôraznil Horváth.
Budúci rok okrem toho rozbehne Sociálna poisťovňa aj kapitalizačný pilier penzijnej reformy. Jej úloha bude v centrálnom výbere dôchodkových úspor, ktoré bude ihneď prevádzať na súkromné účty ľudí v penzijných fondoch.
Noví riaditelia Sociálnej poisťovne vidia priestor na úspory aj pri prevádzke samotnej poisťovne. „Vidím tri oblasti, kde je čo naprávať. Treba zvýšiť výber poistného, sprehľadniť hospodárenie inštitúcie a prehodnotiť tender na dodávky drahých informačných systémov, ktoré rozbehol bývalý riaditeľ poisťovne," dodal Horváth. Z dodávok informačných systémov poisťovni len na tento rok vznikajú záväzky vo výške 400 miliónov a na budúci rok 200 miliónov korún.
TO MÁŠ VLEČKY
Zvyšovanie penzií
Parlament dnes znova rozhoduje o tom, od kedy a o koľko sa zvýšia dôchodky. Zákon, ktorý mal zvýšiť dôchodky od februára o štyri percentá, totiž prezident Schuster odmietol podpísať a vrátil ho naspäť do pléna. Za prelomenie prezidentovho veta, ktoré by zvýšilo priemerný starobný dôchodok o 260 korún, bude musieť hlasovať najmenej 76 poslancov.
Aby Sociálna poisťovňa mohla zvýšiť dôchodky od 1. februára, potrebuje najneskôr do 29. januára definitívne poznať percento zvýšenia dôchodkov. „Zatiaľ rátame s tým, že parlament zvýšenie dôchodkov prijme," vyhlásil včera predseda Rady riaditeľov Sociálnej poisťovne František Halmeš. (tv)