Ticho, keď odídu, vstaneme - upokojovala mŕtvu sestru

Obyvateľov obcí Kľak a Ostrý Grúň pri Žarnovici zmasakrovali v nedeľu 21. januára 1945 pohotovostné jednotky Hlinkovej gardy, protipartizánske nacistické jednotky a príslušníci nemeckej domobrany. Ich cieľom bolo zlikvidovať partizánske oddiely a potresta

ť neposlušné obyvateľstvo.

Mnohých dedinčanov povraždili, domy vypálili. V oboch obciach zabili 150 ľudí. Sedemdesiatnička Anna Nováková z Ostrého Grúňa je jednou z tých, čo prežili.

„Mala som iba desať rokov, ale ten deň mám vrytý v pamäti," hovorí dnes so slzami. „Dodnes sa na to strhávam zo spánku. Už včas ráno k nám do domu prišli jednotky a začali nás vyháňať von. Videla som, že rodičia majú strach. Chceli nás mať pri sebe, nenechali sme sa odtrhnúť. Ja som práve vstávala, nebola som obutá. Narýchlo mi naťahovali čižmičky." Rodinu odviedli do domu Izidora Debnára. Ten si vybrali ako miesto popráv.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Sestra mala na sebe iba ľahké oblečenie. Poslala ma po niečo teplé, bola jej zima. Dospelých von nepustili, všade po uliciach boli členovia vojenských jednotiek. Keď som sa vrátila, staršia sestra mala slzy v očiach. Povedala mi, že už tie veci potrebovať nebude. A ja som nevedela, ako to myslí."

Otec stále dookola hovoril, aby sa rodina nedívala do dvora, kde padali prví mŕtvi. Keď prišiel rad na nich, a vyviedli ich na dvor, svorne sa držali spolu. „Začala sa streľba, a ja som si v tom obrovskom strachu nič neuvedomovala. Musela som na chvíľu odpadnúť. Prebrala som sa na to, ako strašne ma páli noha. Nemohla som sa nadvihnúť, cezo mňa ležali ďalšie telá. Iba som videla, že sestra Helenka leží vedľa mňa. Z úst sa jej valila krv. Tíško som jej pošepkala, že keď bude ticho a všetci odídu, vstaneme a ujdeme. Neodpovedala mi, v hrudi jej tak čudne chrčalo. Potom úplne stíchla, ale ja som jej tú vetu opakovala ďalej."

SkryťVypnúť reklamu

Anna zostala úplne sama. Prežilo aj ďalších desať ľudí z dediny, dnes sú nažive ešte traja z nich. V susednom Kľaku padla aj najmenšia detská obeť, Jožka Haringová mala iba tri mesiace. „Nebrali zreteľ na to, či je pred nimi žena, alebo dieťa. Nehľadeli vôbec na nič. Ja som mala priestrel v nohe. Ujala sa ma suseda. Na lekára sme nemali, liečila ma iba tak po domácky. Vyčistila mi ranu a zaviazala. Ešte som si nevedela dať dohromady súvislosti, ale cítila som, že som ostala sama. Staral sa o mňa ujček, potom nevlastná sestra v Čechách," hovorí pani Anna.

Dodáva, že naozajstné detstvo nikdy nepoznala. Chodila po službách, až kým sa nevrátila domov a nevydala sa. Zatknutie Nižnanského považuje za oneskorenú spravodlivosť. „Som katolíčka, nikomu nič zlé neprajem. Len by som mu želala, aby prežil také nešťastné detstvo ako ja."

SkryťVypnúť reklamu

Jej sused Ferko Debnár, ktorý tragédiu tiež prežil, sa k nej vyjadrovať nechcel. Jeho manželka povedala, že v roku 2001 za ním prišli vyšetrovatelia z Mníchova. Smutné spomienky sa mu vrátili a niesol ich ťažko. Krátko na to skolaboval a jeho zdravotný stav je dodnes vážny. „Nehnevajte sa, chcem si ešte nejaký ten mesiac požiť. Každá spomienka je pre mňa mimoriadne bolestivá," povedal.

V nedeľu sa v Kľaku a Ostrom Grúni uskutoční každoročná pietna spomienka. Mnohí obyvatelia sa pozastavili nad tým, že Nižňanského, ktorý sa na vraždení ľudí podieľal, zatkli po 59 rokoch takmer na deň presne s výročím tragédie.

Svedok: Pred masakrom som s Nižňanským hovoril

Ladislav Nižňanský tvrdí, že na masakrách v Kľaku a Ostrom Grúni nenesie zodpovednosť. Niečo iné pred dvoma rokmi pre SME povedal svedok František Debnár. Je jedným z desiatich ľudí, ktorí prežili vyvraždenie Ostrého Grúňa.

SkryťVypnúť reklamu

Spomenul si, že pred streľbou s Nižňanským hovoril: „Mnohí boli v januárovej zime oblečení iba v tom, v čom spali. Poprosil som Nižňanského, aby ma so súrodencami pustil domov." Nižňanský mal súhlasiť, ale po chvíli prišiel nemecký veliteľ. Slovenský dôstojník mu dal hlásenie a začala sa streľba. „Spadol som. Privádzali ďalších a ďalších a tí padali na mňa. Uvažoval som či zomriem pod hromadou mŕtvol, alebo ma zastrelia," hovorí Debnár.

Keď popravcovia odišli aj s Nižňanským do Kľaku, Debnár sa zobudil a ušiel. Keď vychádzal z domu zbadal svojho mŕtveho otca a brata. „Keby som ho stretol po vojne, sám by som mu bol katom," dodal pán Debnár. (wm)

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 836
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 427
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 881
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 490
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 136
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 887
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 369
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 860
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu