BRATISLAVA - Petičné hárky za opätovnú kandidatúru Rudolfa Schustera neobsahujú jeho súhlas s kandidatúrou. Zákon pritom hovorí, že návrh kandidatúry, ktorý dostane predseda parlamentu, musí obsahovať vyhlásenie, že uchádzač so svojou kandidatúrou súhlasí, spolu s vyhlásením, že kandidát spĺňa podmienky na zvolenie za prezidenta. Ak kandidáta navrhuje aspoň 15-tisíc občanov, vyhlásenie musí byť súčasťou petičného hárku, čo podpisovali.
Petičný výbor za podporu nezávislého kandidáta na prezidenta Rudolfa Schustera začal zbierať podpisy minulý týždeň. „Ak budem mať podpisy, potom sa rozhodnem," hovoril vtedy Schuster. „Vyzvali ma však druhí, že by som kandidoval, čiže niekto musí zbierať podpisy, a keď budú podpisy, rozhodnem sa, či pôjdem." Podľa hovorcu Jána Füleho Schuster určite nebude žiadať podporu od 15 poslancov.
Právnik Tomáš Kamenec hovorí, že súhlas s kandidatúrou a vyhlásenie sa nedajú k petícii doplniť dodatočne. Argumentuje, že ak by také niečo bolo možné, problém sa dá doviesť až do absurdna a „bolo by možné na petícii zmeniť aj meno".
Ďalší právnik Vladimír Pirošík si myslí, že podľa logického aj gramatického výkladu by „súhlas mal byť vopred daný zo strany potenciálneho prezidentského kandidáta. Inak je to taký bianko šek". Ani podľa neho súhlas nemožno získať dodatočne.
Politológ Grigorij Mesežnikov označil zbieranie podpisov bez písomného súhlasu kandidáta za neštandardné, lebo kandidát by mal občanom jasne povedať, či chce kandidovať. Ak to neurobí, „vysiela zmätočné signály tým, s podporou ktorých počíta". (hr)
Petičný výbor sa s prezidentom ani len nestretol
Petičná akcia za kandidatúru súčasného prezidenta Rudolfa Schustera je dosť záhadná. Jeho hovorca Ján Füle povedal, že prezident s petíciou súhlasil, keď za ním začiatkom januára prišli členovia petičného výboru.
Pravda je však taká, že žiaden taký výbor sa s prezidentom nestretol. Do Prezidentského paláca prišiel len jeden jeho člen Tibor Laznička, no ani toho prezident neprijal. „Len zo slušnosti som chcel povedať, že chceme podporiť kandidatúru prezidenta," povedal pre SME Laznička.
Keď sa prezidenta nedočkal, upozornil prezidentskú kanceláriu na svoj úmysel. „Upozornili sme, že sa o to pokúsime. A že keď sa nám to podarí, je to len na ňom, či sa rozhodne, alebo nie," hovorí Laznička.
Členmi petičného výboru sú Albín Mesiarik zo Žarnovice, novinár Martin Kuček a Laznička, ktorý bol poslaneckým asistentom Mariána Mesiarika zo SOP. K akcii sa rozhodli, keď Schuster prejavil pochopenie pre petičnú akciu odborárov za referendum o predčasných voľbách.
Podpisy zbierajú aktivisti, ktorých členovia petičného výboru hľadali medzi nespokojnými skupinami obyvateľstva. „Napríklad pri železničiaroch, u kovákov. Dávali sme im petičné hárky s tým, že keď budú potrebovať viac, nech si ich rozmnožia," povedal Laznička.
Laznička nevedel povedať, koľko podpisov už majú vyzbieraných. Petičný výbor bude výsledky akcie vyhodnocovať koncom januára. (hr)