„Udalosti z posledných mesiacov hovoria, že sa to zneužívalo, novinári boli v SIS a potom mohli ovplyvňovať verejnú mienku. Chceme oddeliť skupiny, ktoré sa živia informáciami. Novela sa nevzťahuje na colnú správu a vojenskú políciu," hovorí jeden z predkladateľov novely zákona Gyula Bárdos z SMK.
Podozrenie, že novinár pracoval zároveň v denníku aj v SIS, je napríklad v prípade bývalého komentátora denníka SME Petra Tótha. Tóth to popiera. Po odchode z novín sa však stal na istý čas v SIS hneď šéfom kontrarozviedky. O niektorých novinároch sa v zákulisí hovorí aj dnes, že spolupracujú so SIS.
Vedeniu SIS sa návrh nepáči, zdá sa mu pomýlený a zbytočný. Hovorí, že je kamienkom, ktorý môže spustiť lavínu. „Najprv to nebudú môcť byť novinári, potom lekári, mäsiari a neskôr ďalší," povedal hovorca SIS Vladimír Šimko pre agentúru SITA. „Zo zákona nikoho nemôžeme nútiť na spoluprácu, a to je základný rámec, z ktorého treba vychádzať. Ak však chce niekto spolupracovať, prečo by mu mal v tom nejaký zákon brániť?"
„Je mi jasné, že to nebude v SIS prijaté s veľkou radosťou, ale je demagogické porovnávať mäsiarov a novinárov z hľadiska vplyvu na verejnú mienku," hovorí Bárdos. Podľa spolupredkladateľa návrhu Pavla Minárika z KDH je vhodné, aby sa „nezmiešavali" profesie, ktoré žijú zo získavania informácií. „Neočakával som, že SIS s tým bude súhlasiť. Je úlohou Národnej rady, aby posúdila, akú šírku pôsobenia im treba zákonom vymedziť. Novinárska profesia sa od mäsiarov výrazne líši svojou možnosťou vplývať na verejnosť a svojím postavením nie je profesiou, ako hociktorá iná."
Šimko priznal, že v SIS novinári sú. „Áno, máme pracovníkov, ktorí sú legálne príslušníkmi SIS, sú povolaním žurnalisti a do SIS prišli z médií, ale o takom novinárovi, ktorý by pracoval naraz v novinách a bol by aj v SIS, neviem." Podľa neho vychádza novela z chybného predpokladu, že tajné služby tvorí skupina vagabundov. „Verejnú mienku môže byť niekedy potrebné ovplyvniť aj pozitívnym smerom. Napríklad upozorniť ľudí, aby nevkladali peniaze do nebankových subjektov," povedal Šimko.
V novele, ktorú navrhujú okrem Bárdosa a Minárika ešte Ľubomír Lintner z ANO a Jozef Šimko z KDH je napísané, že osoba, ktorá koná v prospech informačnej služby, nesmie byť vydavateľ periodickej tlače, prevádzkovateľ iného hromadného informačného prostriedku, šéfredaktor, redaktor, moderátor, zamestnanec alebo ich spolupracovník. Príslušníci spravodajských služieb by sa zas nesmeli vydávať za novinárov.
RICHARD FILIPKO