Slovenská sinológia zaznamenáva úspechy doma i v zahraničí

Bratislava 19. januára (TASR) - Pred 50 rokmi začali študovať čínštinu na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe prví slovenskí študenti - Marián ...

Bratislava 19. januára (TASR) - Pred 50 rokmi začali študovať čínštinu na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe prví slovenskí študenti - Marián Gálik a Anna Vlčková-Doležalová. Dnes už slovenská sinológia zaznamenáva mnohé úspechy doma i v zahraničí. Potvrdzuje to aj významné čínske vyznamenanie, ktoré nedávno získala známa sinologička Marina Čarnogurská. Za preklad najväčšieho diela klasickej čínskej literatúry Sen o Červenom pavilóne od autora Cchao Süe-čchina do slovenčiny jej toto ocenenie udelilo Celočínske valné zhromaždenie v októbri 2003 pri príležitosti 240. výročia smrti tohto uznávaného spisovateľa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Sen o Červenom pavilóne je vrcholné dielo klasickej čínskej beletrie. Je to sága jednej aristokratickej čínskej rodiny a zároveň akoby zaujímavý príbeh Romea a Júlie na čínsky spôsob. Vďaka podpore Ministerstva kultúry SR v rokoch 2001 až 2003 postupne vyšli na Slovensku všetky štyri diely tohto románu", povedala pre TASR Marina Čarnogurská, ktorá pôsobí v Kabinete orientalistiky SAV.

V súčasnosti pracuje na príprave monografie o spisovateľovi Cchao Süe-čchinovi a o dobe, v ktorej žil. V rámci tejto práce sa chystá v lete na mesačnú stáž v Ústave svetovej literatúry Čínskej akadémie spoločenských vied v Pekingu. Navštívi aj špeciálny ústav pre výskum diela Sen o Červenom pavilóne pri Čínskej akadémii vied o umení. Pripravuje takisto vydanie súborného filozofického diela významného čínskeho "Aristotela" - filozofa Sün cďa, ako aj veľkú monografiu o ňom a tiež preklad novoobjavených taoistických textov.

SkryťVypnúť reklamu

Marina Čarnogurská vyštudovala čínštinu a filozofiu na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe v rokoch 1963-69 a v rámci sinológie sa orientovala na starú klasickú konfuciánsku filozofiu. V období normalizácie až do roku 1990 však z politických dôvodov nemohla pracovať vo svojom odbore, učiť ani publikovať. Napriek tomu už v roku 1977 - v období protikonfuciánskych útokov v Číne - vydavateľstvo Tatran vydalo jej slovenský preklad výberu starovekých konfuciánskych textov pod názvom A riekol Majster..., ale bez uverejnenia jej odbornej štúdie s tým spojenej. Až v roku 1990 vyšlo nové vydanie tohto výberu už so štúdiou autorky. V roku 2002 vyšiel jej preklad celého Konfuciovho diela - kánonu konfucianizmu v čínsko-slovenskom zrkadlovom vydaní pod názvom Rozhovory a výroky.

SkryťVypnúť reklamu

"Vysoko uznávanou kapacitou v oblasti slovenskej sinológie je Marián Gálik, ktorý v roku 1988 založil na Filozofickej fakulte UK v Bratislave oddelenie čínštiny v rámci Katedry vied o jazykoch a kultúrach Ďalekého východu. Odvtedy je možné študovať čínštinu aj na Slovensku, vďaka čomu dnes už veľmi sľubne vstupuje do sveta sinologického výskumu aj mladá slovenská generácia", konštatovala Čarnogurská.

V roku 2003 ocenili Marinu Čarnogurskú nielen v Číne, ale aj na Slovensku. Získala Cenu ministra kultúry SR za mimoriadny prínos v oblasti umeleckého prekladu klasickej čínskej literatúry a Cenu ministra školstva SR za výskumnú a prekladateľskú činnosť v odbore sinológia. Pozývajú ju na významné medzinárodné podujatia. Napríklad vlani sa zúčastnila a prednášala na 21. svetovom filozofickom kongrese v Istanbule. V marci tohto roku bude prednášať v USA v Los Angeles na Konferencii Západnej sekcie Americkej filozofickej asociácie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 676
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 461
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 424
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 452
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 593
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 981
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 186
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu