Ako sa Slovensko definuje v novej Európskej únii?

LONDÝN - Ako sa Slovensko blíži k členstvu v Európskej únii, vedenie krajiny sa ocitá pred dilemou, známou každému budúcemu členskému štátu - o akú úlohu by sa ich krajina mala snažiť v únii?

Slovensko so svojimi 5,4 milióna obyvateľov sa nemôže snažiť pripojiť k veľkým štátom ako Francúzsko a Nemecko, ktoré chcú pretvoriť úniu na vlastný obraz. Ako pomerne chudobný štát skôr dúfa, že získa od svojich partnerov v únii peniaze, než že by vplývalo na dianie z pozície pokladníka.

Samotná veľkosť a bohatstvo však neurčujú rolu jednotlivých krajín. Vezmime si Taliansko. Hoci je jedným z najväčších členov únie a patrí k jej jadru od úplných začiatkov európskej integrácie, nikdy sa v únii plne nepresadzovalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dejiny európskej integrácie ukazujú, že najvýznamnejšie faktory určujúce vplyv štátu, sú schopná a kvalifikovaná verejná správa a jednota politikov v otázke cieľov únie. Taliansko nikdy celkom nevyužilo svoju váhu, lebo malo chaotickú verejnú správu a politické vedenie sa za desaťročia členstva často menilo.

Poľsko by ako člen mohlo naraziť na rovnaké problémy, ak sa veci rýchlo nezlepšia. Podobne aj Slovensko - ak vo voľbách v roku 2006 získajú vplyv nacionalistickí politici a ak štátna služba bude naďalej prichádzať o najlepších ľudí ich odchodom do súkromného sektora.

Vplyv však nie je to jediné, čo môže štát členstvom získať. Írsko sa nikdy neusilovalo riadiť celú úniu, ale malo všeobecne pozitívnu skúsenosť s členstvom, lebo využilo peniaze únie na modernizáciu svojej ekonomiky. Írski vodcovia prevažne plávali s hlavným názorovým prúdom v únii a Írsko nadobudlo vďaka členstvu sebadôveru, ktorá mu pomohla vykročiť z koloniálneho tieňa Veľkej Británie. Slovensko by mohlo nasledovať tento model a využiť členstvo, aby prekonalo historickú dominanciu väčších susedov.

SkryťVypnúť reklamu

Členské štáty si do istej miery môžu určovať osud samy. Malé krajiny ako Belgicko a Luxembursko sa intenzívne pridŕžajú federalizmu vo viere, že spoločná politika je najlepším spôsobom, ako zvýšiť svoj vplyv zoči-voči oveľa väčším susedom, napríklad Nemecku. Dánsko a Veľká Británia si zvolili opačnú stratégiu. Vyjednávajú výnimky a neúčasť na spoločnej politike v záležitostiach, ktoré sa nepáčia ich obyvateľstvu.

Slovensko sa zatiaľ držalo hlavného prúdu medzi malými krajinami, napríklad v debate o novej ústave. No minister financií Ivan Mikloš sa nedávno rozišiel s federalistickejšími členskými štátmi na svojej politike rovnakej daňovej sadzby.

V tomto roku čakajú Slovensko dve dôležité rozhodnutia, ktoré pomôžu určiť jeho úlohu.

Vláda musí do konca februára nominovať svojho eurokomisára. Ak Slovensko nominuje premiéra Mikuláša Dzurindu, je isté, že v komisii dostane významné miesto. Pre politika, ktorý stál skoro šesť rokov na čele vlastnej krajiny, nemusí byť post eurokomisára atraktívny. Ján Figeľ, bývalý slovenský vyjednávač s úniou, by bol veľmi kompetentným komisárom, ale chýbala by mu sila bývalého premiéra, a Slovensku by sa ušiel v komisii menej prestížny post.

SkryťVypnúť reklamu

Druhým kľúčovým okamihom bude slovenský postoj k rozhovorom o rozpočte únie, ktorý bude platiť v rokoch 2007 až 2013. Desať nových členov, prejde prvou veľkou skúškou, kde sa môžu predstaviť ako prefíkaní vyjednávači a meniť tok peňazí z Bruselu.

Noví členovia sú zväčša o dosť chudobnejší než dnešných 15 členov. Ich HDP na hlavu dosahuje len jednu až dve tretiny z priemeru únie, takže z programov, ktoré nasmerujú peniaze k chudobnejším častiam únie, by len vyťažili. Má sa však Slovensko snažiť držať peňazí, ktoré mu už priznali, alebo by malo obhajovať novú sústavu politík a stratégií pre úniu, ktoré by lepšie vyhovovali jeho ekonomike a poľnohospodárom?

Slovenskí politici prejdú skúškou, či dokážu primať ostatných, aby vypočuli ich názory, a či si dokážu získať spojencov. A čo je najdôležitejšie - slovenský národ dostane šancu nazrieť do únie znútra.

SkryťVypnúť reklamu

V konečnom dôsledku závisí budúca rola Slovenska od toho, čo si ľudia zvolia, že by radi členstvom v Európskej únii získali.

Autor: HEATHER GRABBE, Herald Tribune(Autorka je zástupkyňou riaditeľa Centra pre európsku reformu v Londýne)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 722
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 522
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 535
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 521
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 471
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 039
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 198
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu