Pondelok, 8. marec, 2021 | Meniny má Alan, AlanaKrížovkyKrížovky

Hádzanári zabávali exhibíciou

Naši rozstrieľali Holandsko v kvalifikácii MS 43:22 a od postupu do II. fázy ich delia dva body

Rastislav Tabačko strieľa ponad Rona Klemanna (číslo 10) a Marka Bulta (17) jeden zo svojich ôsmich gólov do holandskej siete. Vľavo kapitán slovenského tímu Michal Jančo. Z kvalifikačného stretnutia hádzanárov v Nových Zámkoch Slovensko - Holandsko 43:22. FOTO ČTK - MIROSLAV FÖLDEŠI

NOVÉ ZÁMKY - Potleskom postojačky ďakovala v posledných dvoch minútach naprataná novozámocká hala Milénium slovenským hádzanárom za kvalifikačný výkon v I. fáze kvalifikácie MS 2005 proti reprezentácii Holandska. V stredu v Emmene naši horko-ťažko vyhrali o jediný gól, no v sobotňajšej odvete v Nových Zámkoch súpera rozstrieľali 43:22. Takú kanonádu napriek predzápasovému optimizmu nečakal nikto. O to búrlivejšia atmosféra panovala v hľadisku, ktoré ešte dlhé minúty po zápase odmeňovalo hráčov mexickými vlnami.

Výsledok súboja bol na vážkach len pár minút. Naši sa presadzovali takmer z každého postu, zatiaľ čo súper stroskotával na nepriestrelnom Melušovi v bráne. Domáce prostredie (Michal hráva za tamojší Štart) ho vyhecovalo k famóznemu výkonu. V našom útoku sa chytili takmer všetky spojky: Demovič z portugalskej Bragy, Prešovčan Tabačko a bombardér švajčiarskeho Bernu Daniel Valo. V dobrom výkone z Emmenu pokračoval krídelník Antl a naši už v 13. min viedli o sedem gólov (11:4). Ani na chvíľu nepoľavili. Holanďanov neľútostne valcovali ďalej, keď najmä na rýchly slovenský protiútok, ktorý vtipne režíroval Antl, nevedeli nájsť protizbraň.

Kto čakal po polčase, ktorý naši vyhrali o desať gólov, uspokojenie z našej strany, mýlil sa. Gólostroj zverencov Petra Hatalčíka skôr naberal na obrátkach a vďačné publikum sa mohlo utlieskať. Naši sa so štyrmi bodmi predrali na čelo 3. skupiny a ak v stredu v Trnave (o 18.00 h) zvíťazia nad Bosnou a Hercegovinou, majú postup do II. fázy istý.

Peter Hatalčík, tréner Slovenska: „Také vysoké víťazstvo som ani ja nečakal. Som šťastný, že to hráčom tak padalo a diváci mohli mať z nášho vystúpenia dobrý pocit. Dnes sme do holandskej siete nastrieľali všetko, čo sme si ušetrili v prvom zápase v Holandsku. Veľmi dobre fungovala obrana, za ktorou fantasticky chytal Meluš."

Henk Groener, tréner Holandska: „Pre nás sa zápas skončil už po niekoľkých minútach. Máme mladý tím, ktorý na skúsených Slovákov nestačil a s narastajúcim skóre mu čoraz menej vládal odolávať. Veľkou prekážkou bol pre nás brankár Meluš. Slovensko je podľa mňa najsilnejším tímom tretej kvalifikačnej skupiny." (rh)

Kvalifikácia MS 20053. skupina: Slovensko - Holandsko 43:22 (21:11). Zostava a góly SR: Meluš, Kolpak - Antl 7/2, Polakovič 1, T. Stráňovský 1, Hlavtúr 2, Pavol Jano 2, Baran, Demovič 7, Tumidalský 2, Tabačko 8, Kukučka 2, Jančo 3, D. Valo 8 - najviac gólov za Holandsko: Klemann 4, Bult a Stuiver po 4. Pred 1300 divákmi rozhodovali Sokol a Pošavec (obaja Chorv.), 7 m hody 3/2 - 2/0, vylúčení: 4 - 3.

1. Slovensko 2 2 0 0 73:51 4
2. Bosna a Herc. 2 1 0 1 51:55 2
3. Holandsko 4 1 0 3 106:124 2

Zostávajúci program

Streda 21. januára: Slovensko - Bosna a Hercegovina (Trnava, 18.00), nedeľa 25. januára: Bosna a Hercegovina - SR (Gračanica, 20.15).