Podporu moslimkám vo Francúzsku vyjadrili aj demonštrantky v Gaze. FOTO - REUTERS
PARÍŽ - V Paríži proti pripravovanému zákonu zakazujúcemu nosenie náboženských symbolov vrátane moslimských šatiek vo verejných školách a úradoch protestovalo asi 5-tisíc moslimiek a moslimov. Podobné, aj keď menšie demonštrácie sa konali i v ďalších francúzskych mestách. Na podporu francúzskych moslimiek vyšli veľké sprievody aj v Bejrúte a Gaze, menšie prešli Londýnom, Bruselom, Bahrajnom, Betlehemom a Kašmírom.
Zákon, o ktorom má francúzsky parlament začať rokovať o dva týždne, má zakázať nosenie náboženských symbolov, ako sú moslimská šatka, židovská jarmulka alebo veľký kríž. Vláda aj prezident Jacques Chirac chcú týmto spôsobom ochrániť laický charakter francúzskeho školstva a štátnej správy.
Prejavy nesúhlasu sa ozvali aj spomedzi kresťanskej a židovskej komunity. Upozornili na „neobratnosť" a riziká vládneho postupu; parížsky arcibiskup kardinál Jean-Marie Lustiger varoval, že môže vypuknúť „náboženská vojna" (s moslimami). Moslimovia, ktorí sa cítia dotknutí najviac, vystupujú radikálnejšie a tvrdia, že vláda chce obmedziť náboženskú slobodu.
Pre vládu ide o citlivú záležitosť, tak vzhľadom na početnosť moslimskej menšiny (asi 5 miliónov), ako aj vzhľadom na kritiku a hnev, aké jej zámer vyvolal v mnohých islamských krajinách.
V parížskom sprievode tvorili ženy - v šatke aj bez nej - slabú väčšinu. „Milované Francúzsko, kde je moja sloboda? Hlásal jeden transparent. Na ďalšom bolo napísané: „Škola je moje právo, šatka moja voľba," iné vláde pripomínali, že aj moslimovia hlasujú vo voľbách: „Jedna šatka - jeden hlas." Akcia, ktorá vzbudzovala určité obavy, sa nakoniec skončila bez incidentov.
Podnet, aby sa vláda začala problémom zaoberať, dali predovšetkým prípady moslimských dievčat a žien, ktoré chodili v šatke do školy a do úradov alebo ju odmietali dať dolu pri fotografovaní pre oficiálne dokumenty. Niekoľko dievčat bolo z toho dôvodu zo štátnych škôl vylúčených. O šatkách je veľká diskusia aj v Nemecku. Tam Ústavný súd rozhodol, že o ich nosení môžu rozhodovať krajinské vlády. Zákony však nemôžu byť v rozpore s princípom rovnoprávnosti náboženských symbolov.
(čtk, reuters)