Fidel Castro v strachu zo svojho pádu postupuje veľmi systematicky. Kontroluje televíziu, rozhlas, noviny a to, o čom sa ľudia rozprávajú na ulici. Od 10. januára kontroluje aj internet. Podľa nového zákona ho môžu používať len štátom uznané firmy a vládne úrady, ktoré majú špeciálne linky platené v amerických dolároch.
Získať prístup na internet na ostrove bola už aj tak strastiplná a riskantná cesta. Obyčajní Kubánci si nemôžu kúpiť počítač. Všetko kontroluje štát. A tak ako v mnohých iných oblastiach rozkvitá čierny trh, kde sú ceny výpočtovej techniky obrovské.
Ak sa už Kubáncovi podarí získať počítač, pripojiť sa na internet je zložité. Súkromní používatelia takúto možnosť nemajú. A tak sa ľudia pripájali načierno, iní šťastlivci predávali svoje heslá potrebné na vstup. Kubánske úrady odhadujú, že nepovolený prístup k internetu malo 40-tisíc obyvateľov.
„Najlacnejší bol päť dolárov na hodinu. Fyzik by minul mesačný príjem za štyri hodiny na internete. Keďže je spojenie pomalé, potreboval by bohatých príbuzných za hranicami, aby to zaplatil," napísala nedávno pre International Herald Tribune kubánska novinárka Claudia Margézová.
Rýchlejšie spojenie majú na Kube len hotely. Tam však Kubánci vstúpiť nesmú a aj keby mohli - hodina internetu stojí od šesť do osem dolárov. To je mesačný plat kubánskeho robotníka.
Počítače ešte majú kubánske školy, ale ani tie nemajú prístup na internet. Niektoré majú kubánsku verziu intranetu, kde sú iba stránky požehnané kubánskou vládou.
Prečo Castrovi internet tak prekáža? Spája Kubáncov so svetom, otvára im stránky novín vydávaných v Miami, spája kritikov režimu s mimovládnymi organizáciami, aby sa dozvedeli o zatýkaní a prenasledovaní. Nehovoriac o e-mailoch, v ktorých informujú o pomeroch v krajine.
Aj preto bije Amnesty International na poplach. Obáva sa, že nový zákon znemožní monitorovanie ľudských práv a obmedzí odosielanie informácií o situácii na Kube.
Obáva sa toho aj Klaudia Márguezová. Aj ona využíva internet, keď posiela svoje články do International Herald Tribune, alebo keď informuje svet o osude svojho manžela, Osvalda Alfonsa Valdésa. Castrov režim ho počas minuloročnej vlny zatýkania odsúdil na 18 rokov väzenia.
MIRIAM ZSILLEOVÁ