Němečka zaskočili útočníci v sobotu ráno pred domom. Bez slova ho zbili a odišli. FOTO - ČTK
Pred vchodom do domu v sobotu ráno surovo zmlátili šéfredaktora týždenníka Respekt Tomáša Němečka. Podozrenie na vážne zranenia sa nepotvrdilo. Němečka do nemocnice previezli s ľahkým otrasom mozgu, tržnými ranami a veľkými podliatinami. V nemocnici môže zostať aj týždeň, polícia ho zatiaľ pre jeho zdravotný stav nevypočula.
„Všetko nasvedčuje, že to nebol náhodný útok. Zostali mu hodinky, peňaženka, útočníci ho čakali pred domom," hovorí zástupca šéfredaktora Jaroslav Spurný. Němeček sa vracal ráno z obchodu, keď mu útočníci nastriekali do očí slzný plyn. Zasadili mu niekoľko úderov a bez slova odišli.
„Vnútorne som presvedčený, že to bol útok na Respekt, ale ťažko sa o tom hovorí, keďže nemám dôkazy. Rovnako sa na to pozerá aj majiteľ týždenníka Karel Schwarzenberg. „Je ženatý, nefajčí, nepije, je katolík," približuje svojho šéfredaktora Spurný a tvrdí, že je nekonfliktný typ. Druhý zástupca šéfredaktora Marek Švehla nevylučuje, že bitka bola pokusom o zastrašenie redakcie.
Respekt sa považuje za špičku investigatívnej žurnalistiky. Známy je aj komplikovanými vzťahmi s politikmi - uplynulú stredu napríklad súd v Prahe rozhodoval v kauze medzi ministrom vnútra Stanislavom Grossom a týždenníkom, ktorý informoval o jeho kontaktoch s majiteľkou domu, v ktorom sídli nevestinec. Respekt čelí viacerým žalobám od podnikateľských skupín a politikov, ktorí sa netajili túžbou ho zlikvidovať.
Redakcia sa snaží políciu presvedčiť, aby napadnutie jej šéfredaktora nevnímala ako obyčajný a náhodný útok. Respekt len v posledných troch mesiacoch otvoril niekoľko horúcich problémov, pri ktorých by vyšetrovacie hypotézy mohli predpokladať snahu o odvetu. „Jedna z možností je, že útočili takí normálni českí gangstri. V tom prípade treba spomenúť články o mostecko-litvínovskom gangu, ktorý ovláda mesto, a ľudia sa tam boja svedčiť. Ja som písal o korupcii spojenej s ruskou mafiou. Teraz pripravujeme materiál o temnom pozadí obchodovania so zbraňami, o prepojení medzi rôznymi firmami," bilancuje Spurný.
Útok na redakciu ho nezaskočil, jeho rafinovanosť áno. Tá je podľa neho v tom, že obeťou sa stal šéfredaktor, ktorý v súčasnosti písal už len politické komentáre. „Keby zmlátili napríklad mňa, tak by nikto nebol prekvapený a navyše by sa dal obmedziť okruh podozrivých." Brutálny nátlak na novinárov nie je v Česku novinkou.
Najznámejší je pokus bývalého generálneho sekretára ministerstva zahraničných vecí Karla Srbu, ktorý si objednal vraždu vtedajšej reportérky Mf Dnes Sabiny Slonkovej. Tá napísala niekoľko článkov o jeho podozrivých aktivitách. Nedávno sa skupina podnikateľov pokúsila zastrašiť aj redaktora Českej televízie Jiřího Hynka.
MAREK CHORVATOVIČ