Ghymes, v strede Tamás Szarka. FOTO - ARCHÍV
Skupina Ghymes to skúsila so symfonickým orchestrom a teraz vydáva desiaty album, ktorý je prvým koncertným„Počul som skupiny, ktoré využili veľký orchester, ale nemalo to silu, akú by človek očakával od toľkých hudobníkov. Nechcel som, aby orchester iba ťahal koberec, ako sa hovorí v muzikantskom slangu. Snažil som sa pre nich napísať hudbu, ktorá je jedinečná. Aby to nevyzeralo dobre len opticky, ale aj zvukovo," povedal SME o vôbec prvom live albume skupiny Ghymes jej líder Tamás Szarka. Ghymes, dlho jediní slovenskí zástupcovia v žánri world music, na ňom využili možnosti päťdesiatčlenného telesa Matáv Szimfonikus Zenekar.
Je to už desiaty album známej skupiny maďarských Slovákov, ktorej hudba vychádza z karpatského folklóru. Nahrávka vznikla počas vianočného koncertu v roku 2002, ktorý sa konal v budapeštianskom kongresovom centre. Koncert, to sú krehké balady, ale aj skladby z predposledného albumu Jastrabie čaro, prekrásna inštrumentálka Kétszaxis (Dvojsaxíková), vianočné piesne a tiež recitované slovo. Symfonické teleso Matáv sprevádza skupinu v piatich skladbách.
Skupina, hrajúca na tradičné akustické nástroje ako cimbal, kontrabas, husle, saxofón alebo perkusie, čoraz častejšie využíva rockovú rytmiku a zvuk syntetizátorov. „Syntetizátormi nahrádzame zvuk sláčikov. Nie je možné, aby sme orchester brali na všetky koncerty, pretože za rok odohráme aj osemdesiat vystúpení." Szarka nechce, aby hudba Ghymesu znela ako z archívu ľudovej tvorby. „Snažíme sa, aby naše piesne boli aktuálne. Nezabúdame, že je rok 2004."
Ghymes sú malou stredoeurópskou raritou. Členovia skupiny žijú na južnom Slovensku, ale najväčšie úspechy zožali v Maďarsku. Na prvom albume, ktorý vyšiel ešte v roku 1988 v Opuse, sprevádzali folklórny súbor Mladé srdcia. S neskoršími nahrávkami z druhej polovice deväťdesiatych rokov ako Rege (Bájka), Smaragdváros (Smaragdové mesto) a strhujúcimi koncertmi si získali fanúšikov aj na Slovensku. „V Maďarsku chodia na nás ľudia najmä pre texty. Potom si ich spievajú, rozoberajú ich. Teší ma, že ich považujú za básne, pretože aj ja ich tak vidím. Ale keď hráme na Slovensku alebo vo Francúzsku, sústreďujeme sa viac na hudbu. A potom padnú všetky bariéry."
Ghymes existujú už dvadsať rokov. Plánujú nový album, jarné maďarské turné, no tohtoročné jubileum by chceli osláviť aj na Slovensku. „Narodili sme sa tu, žijeme tu a zatiaľ tu plánujeme aj zostať. Maďarský jazyk je istou prekážkou, ale existujú slovenskí poslucháči, čo chodia na naše koncerty a kupujú si albumy. Vážime si to," hovorí Tamás Szarka. Napokon skromne dodáva: „Všetko prekrásne, čo vám teraz hovorím o hudbe, dokonca o našej, ešte nič neznamená. Chvalabohu, treba si ju vypočuť, iba tak sa dá v skutočnosti precítiť."
PETER BÁLIK