Daniel Pennac. FOTO - ČTK
Väčšina detektívok opisuje hrdinské činy hlavných postáv. Len Daniel Pennac v románoch o detektívovi Malaussenovi to robí celkom inak - v češtine pod názvom Sudička pistolnice práve vyšli jeho ďalšie dobrodružstvá. Benjamin Malaussen je rodený smoliar, nadaný zvláštnym darom byť na nesprávnom mieste vždy v správnom čase. Ako zamestnanec jednej kaviarne je zakaždým pritom, keď na ňu niekto spácha bombový atentát. Inokedy je zasa podozrivý z vraždy štyroch starých dám a jedného policajta, neskôr z plných 21 vrážd.
Romány Daniela Pennaca patria k tým najnezvyčajnejším dielam v dejinách detektívok. Absurdity sa začínajú už povolaním hlavnej postavy: Benjamin Malaussen je profesionálny fackovací panák. Pracuje v reklamnom oddelení jednej kaviarne, a dáva si od rozhnevaných zákazníkov a vlastných nadriadených nadávať, až kým neprepukne do plaču, a zákazníci zo súcitu sťažnosti stiahnu. Tento jeho mimoriadny talent ho privedie až do vydavateľstva Talion, kde takouto metódou musí pacifikovať odmietnutých autorov. „Vymyslel som postavu, ktorá by bola profesionálnym obetným baránkom. No a tento panáčik, ktorý mi pripomína Woodyho Allena, má rodinu - sú to Malaussenovci - celá sága je o ňom a o nich," povedal Daniel Pennac pre Le Monde.
Malaussene, hoci Benjamin, je najstarší brat. Musí sa starať o pol tucta súrodencov. Otcovia neexistujú a matka sa len oddáva novým a novým láskam. V každom novom Malaussenovom prípade pribudne jedno tehotenstvo - väčšinou je v druhom stave matka, ale už aj sestry pomaly prichádzajú do plodného veku. Je to pestré, chaotické a neobyčajne milé rodinné hniezdo, a Daniel Pennac ním robí radosť svojim čitateľom už pätnásť rokov.
Daniel Pennac bol tridsať rokov učiteľom literatúry. „Postava smoliara Benjamina Malaussena je tromfom proti bezútešnej budúcnosti detí a mládeže, ktoré vo Francúzsku, ale nielen tam, vyrastajú bez príbehov," tvrdí pre Le Figaro. Deti, hlása Daniel Pennac, treba naučiť pôžitku z čítania, veľmi súrne. Jemu sa to darí už tým, že im na hodinách číta alebo rozpráva príbehy. „Spoločenský problém spočíva v strate slovnej komunikácie: tým, že deti v zabetónovaných sídliskách nenachádzajú partnera na rozhovor, zakladajú gangy, v ktorých sa jazyková komunikácia redukuje na jednoduché kódy."
Daniel Pennac sa vášnivo snaží zmieriť ľudstvo s knihami. Svojim tézam o čítaní sa venoval v knihe Ako román (Comme un roman), ktorá v slovenčine vyšla roku 2000, vo svojej charte nezadateľných práv čitateľa, medzi ktoré patrí právo preskakovať strany, alebo začať čítať na hocktorom mieste.
Jeho kariéra prozaika sa začala knihami pre deti. Daniel Pennac sa narodil roku 1944 v Casablance v Maroku. Otec pracoval pri vojsku a on rástol striedavo na najrôznejších vojenských posádkach vo francúzskych kolóniách v Afrike a juhovýchodnej Ázii. Študoval francúzštinu na francúzskom juhu a začal učiť v Soissons, no čoskoro sa presťahoval do Paríža a usadil v Belleville, najošarpanejšej a najveselšej štvrti v Paríži.
Vytvoril tu Benjamina Malaussena a celý jeho obľúbený výstredný rodinný klan.
Okrem slávneho smoliara Benjamina Malaussena a večne zamilovanej Maman Malaussene, tu vystupuje fotografovaním posadnutá sestra Klára, jasnovidka Thérese a kutil brat Jeremy, ktorý vie zmajstrovať aj doma vyrobenú bombu, malý Racker, ktorého všetci volajú len „le petit" a kŕmia ho jeho milovanými historkami o ľudožrútoch, a epilepsiou trpiaci smradľavý pes Verdun, ktorý ocikáva zásadne len predvolebné plagáty Jeana Le Pena. A ešte Julie, ľavicová novinárka, ktorú Benjamin zbožňuje.
No k celému tomuto kmeňu nepatria len Malaussenovci, ale všetci pestrofarební obyvatelia multikultúrnej štvrte Belleville, ponorenej v chaose bizarných postavičiek, v ktorej spolu na malom priestore žijú Arabi, Číňania, Afričania a Francúzi, pod spoločnou hrozbou, že jedného dňa prídu buldozéry, aby urobili miesto hypermarketom, takže z nej zostanú už len historky v knihách.