BRUSEL 15. januára (SITA/AFP) - Európska komisia (EK) vo štvrtok privítala americký plán vyslať astronautov späť na Mesiac a potom možno aj na Mars. Vyjadrila však isté obavy v súvislosti s dopadmi na medzinárodné vesmírne projekty. Európska exekutíva preskúma dôsledky plánu, ktorý predložil americký prezident George W. Bush, na projekty, ako je Medzinárodná vesmírna stanica, na ktorých sa Európska únia (EÚ) podieľa.
"Vesmírne bádanie je oblasť, ktorá je príkladnou pre medzinárodnú vedeckú spoluprácu...Preto vítame výzvu prezidenta Busha na medzinárodnú spoluprácu," uviedol komisár EK pre vedu a výskum Philippe Busquin. Ako však dodal, "isté prvky novej stratégie môžu naznačovať prerušenie súčasných medzinárodných vesmírnych projektov, ako je Medzinárodná vesmírna stanica (ISS)".
Hovorca komisára dodal, že Washington naznačil, že americká účasť na niektorých medzinárodných projektoch, najmä ISS, "môže byť prehodnotená a možno bude niekoľko nasledujúcich rokov prerušená". "Sme trochu znepokojení z tohto trendu, a boli by sme radšej väčšej spolupráci na tomto poli, ako menšej," povedal pre AFP hovorca Fabio Fabbi.
Vysoké finančné náklady na ISS boli zdrojom nezhôd medzi Európskou vesmírnou agentúrou a Národnou agentúrou pre letectvo a vesmír (NASA). Bush vesmírny plán oznámil v ústredí NASA vo Washingtone v stredu, pričom zjavne nepodal ruku iným krajinám pri napĺňaní cieľa. Brusel preto chce podrobnejšie vysvetlenie v súvislosti s možnosťou prerušenia americkej účasti na niektorých projektoch, ale dodáva, že obavy sa netýkajú len finančnej stránky. "Ide tiež o technologickú a vedeckú stránku, a tiež sme čiastočne znepokojení kvôli obrannej otázke," dodal Fabbi. Dodal, že americké ministerstvo obrany je jedným z najväčších hráčov na vesmírnom poli a podľa neho je súvislosť vo vesmírnom sektore medzi civilným výskumným úsilím a obranou, vojenskou vesmírnou výskumnou zdatnosťou.
Európsky komisár v súvislosti s politickým dokumentom Bruselu z novembra, podľa ktorého rozšírenie EÚ z 15 na 25 štátov v máji tento rok by mohlo spustiť vlastný výrazný prienik do vesmíru. V dokumente nazvanom "Vesmír: Nová európska hranica pre rozširujúcu sa úniu" vyzvala EK na nezávislú prezentáciu EÚ vo vesmírnom výskume, bezpečnosti a bádaní. Hovorca dodal, že EÚ, ktorá chce rozvíjať technológie ako satelity na monitorovanie krízových oblastí a na potieranie teroristických hrozieb, spolupracuje s Ruskom a Čínou vo vesmírnom výskume, ako aj s USA.