Prezident zbiera podpisy, aby mohol kandidovať

BRATISLAVA - Prezident Rudolf Schuster pred dvomi dňami začal zbierať 15-tisíc podpisov, ktoré potrebuje občiansky ...

FOTO - ARCHÍV SME

BRATISLAVA - Prezident Rudolf Schuster pred dvomi dňami začal zbierať 15-tisíc podpisov, ktoré potrebuje občiansky kandidát do prezidentských volieb. Neoznámil, že chce kandidovať, hoci petícia musí podľa zákona obsahovať aj jeho súhlas s prípadnou kandidatúrou.

„Ak prezident získa potrebných 15-tisíc podpisov, bude kandidovať," povedal Schusterov hovorca Ján Füle. Prezident však vzápätí jeho slová poprel a zopakoval, že sa ešte nerozhodol. Od občanov však očakáva, že sa pod jeho petíciu podpíšu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prezident sa podľa Füleho rozhodol zbierať podpisy, keď ho oslovili ľudia, ktorí založili petičný výbor a Schuster im dal súhlas, aby zbierali podpisy. 7. januára sa vrátil do úradu a so šéfkou legislatívneho odboru sa poradil, čo má robiť, „aby v prípade, že sa rozhodne (kandidovať), spĺňal zákonom stanovené podmienky".

Vo výbore sú Albín Mesiarik zo Žarnovice, novinár Martin Kuček a Tibor Laznička, bývalý asistent Mariana Mesiarika z SOP. Či Schuster podpísal oficiálny súhlas s kandidatúrou, Füle nevedel.

Schuster chce zrejme svoj záujem o prezidentské kreslo verejnosti oznámiť, až keď si bude istý, že do konca januára podpisy zoženie. „Do zozbierania podpisov je krátky čas, počas ktorého sa môže rozhodnúť," povedal Füle.

Politológ Grigorij Mesežnikov aj podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský hovoria, že takýto postup je neštandardný. „Je to problém," povedal Mesežnikov. „Podpisy sa zbierajú pod petíciu, s ktorou musí kandidát súhlasiť. Naozaj to môže vyzerať, že človek, ktorý podpisuje tento hárok, ani nevie, či napokon podpisuje pre reálneho kandidáta," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Pozícia, v ktorej sa ocitá Schuster dnes a v roku 1999, je podľa Mesežnikova neporovnateľná. Vtedy bol kandidátom celej vládnej koalície, dnes sa neuchádza o podporu politických strán. Jeho šance sú podľa Mesežnikova podstatne nižšie, politológ hovorí, že Schuster nemá šancu dostať sa do druhého kola. Podľa posledného prieskumu agentúry Focus je na štvrtom mieste medzi prípadnými kandidátmi s podporou 10,1 percenta.

„V žiadnom prípade sa nebude uchádzať o podpisy poslancov, nebude žiadnu stranu žiadať opodporu, a keď sa nejaká strana rozhodne ho podporiť, je to problém tej strany," povedal o Schusterovi včera Füle.

Schuster podľa Mesežnikova môže odobrať časť ľavicovo orientovaných voličov iným kandidátom, ktorí tiež kritizujú súčasnú vládu, to znamená Jánovi Králikovi z SDĽ, Ivanovi Gašparovičovi z HZD, prípadne nejakému kandidátovi KSS. „Nemyslím si, že by nejako dramaticky znížil počet voličov Vladimíra Mečiara."

SkryťVypnúť reklamu

Schustera zatiaľ nepodporil nikto

Za priateľného prezidentského kandidáta včera označila Schustera len KSS, ani tá nie celá. Ivan Hopta napríklad nesúhlasí. K nedávnym sedemdesiatinám Schusterovi podľa medializovaných informácií komunisti prišli osobne zagratulovať do Košíc.

„Nech mu pán boh dopraje dlhé zdravie a voliči šancu uchrániť ho v inom kresle," povedal o Schusterovi Vladimír Mečiar.

„Ak sa pán prezident rozhodne kandidovať, bude to solídny kandidát," povedal Robert Fico zo Smeru.

(hr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 730
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 671
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 697
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 686
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 261
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 219
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 297
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu