vý vek, výška dôchodku sa opäť prepočíta a budú ho poberať v normálnej výške," hovorí Michal Horváth zo Sociálnej poisťovne.
Kto však odchádza do predčasného dôchodku, tomu sa výška dôchodku za každý mesiac, ktorý mu chýba do dosiahnutia normálneho dôchodkového veku, znižuje o 0,5 percenta. Dôchodok sa už nezmení ani po dosiahnutí dôchodkového veku - Sociálna poisťovňa ho neprepočíta. „Je to podvod, na to nás nikto neupozornil," sťažoval sa v redakcii SME 60-ročný muž z Prešova.
Ďalší problém je v číslach, ktoré sa na výpočet dôchodku používajú. Výška dôchodku sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, rokov poistenia a aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Všetky tieto čísla budú v čase žiadosti o predčasný dôchodok nižšie, akoby boli v prípade, keby si budúci dôchodca požiadal o dôchodok po dosiahnutí normálneho dôchodkového veku.
„Uvažovať o predčasnom dôchodku má zmysel najviac dva-tri roky pred dosiahnutím dôchodkového veku. Ľuďom, ktorým chýbajú do dôchodkového veku viac ako tri roky, odporúčam, aby o predčasnej penzii neuvažovali. Väčšina totiž v tomto prípade nebude môcť odísť zo zákona (nesplnia podmienky), alebo im vyjde taký nízky dôchodok, že ich to odradí," hovorí Horváth.
Nezamestnaným, ktorým chýba do odchodu do dôchodku rok alebo menej, Horváth predčasný dôchodok odporúča. Nezamestnaným sa totiž predčasný dôchodok neznižuje o 0,5 percenta za šesť mesiacov, ak platili poistenie v nezamestnanosti aspoň tri roky z posledných štyroch. Ak platili poistenie v nezamestnanosti počas posledných siedmich rokov, neznižuje sa im predčasný dôchodok o 0,5 percenta za 12 mesiacov. Podmienkou však je, aby nezačali poberať podporu v nezamestnanosti.
Kto si požiada o predčasný dôchodok, musí splniť dve podmienky - odpracovať aspoň 10 rokov a mať šancu získať predčasný dôchodok aspoň vo výške 1,2-násobku životného minima.
Dôchodok prizná poisťovňa iba tomu, kto splní podmienky. Pre budúci rok je podmienkou dosiahnuť aspoň dôchodok 5053 korún. Kto nedosiahne túto sumu, tomu poisťovňa predčasný dôchodok neprizná, zostane nezamestnaný a budú ho riešiť úrady práce, sociálnych vecí a rodiny.
Sociálna poisťovňa podľa nového zákona nie je povinná robiť informatívne výpočty dôchodku. „Nebudeme sa im však brániť, ak budeme mať kapacity," povedala hovorkyňa poisťovne Adela Štrpková. Tie však zatiaľ chýbajú. Žiadateľ by teda mal vopred vedieť, aký dôchodok by mu asi vyšiel.