Je o tom presvedčený slovenský minister výstavby a regionálneho rozvoja László Gyurovszky.
Myslím, že sme medzi prvými krajinami v pripravenosti. To obdobie, keď sme boli označení za najhorších, som presvedčený, že je už definitívne za nami, vyhlásil minister po dnešných rokovaniach s komisárom EÚ pre regionálnu politiku Michelom Barnierom v Bruseli.
Komisár mu na dnešnom stretnutí povedal, že za uplynulých šesť mesiacov urobilo Slovensko obrovský kus práce. Podľa ministra ale treba ďalej riešiť niekoľko problémov, najmä posilňovať administratívne kapacity, zabezpečiť zásobník plný kvalitných projektov a dôsledne uplatňovať európsku legislatívu najmä v oblasti verejného obstarávania.
Slovensko má možnosť do roku 2006 vyčerpať zo štrukturálnych fondov a kohézneho fondu 1,5 miliardy eur (v cenách roku 1999), Gyurovszky je presvedčený, že sa to podarí. Konečným termínom pre využitie týchto peňazí je rok 2008.
Prvé výzvy na projekty v operačných programoch základná infraštruktúra a priemysel a služby očakáva v priebehu niekoľkých týždňov, pri ďalších dvoch programoch (poľnohospodárstvo a vidiecky rozvoj, ľudské zdroje) sa ešte čaká na súhlas Bruselu.
Otázku spolufinancovania považuje minister za vyriešenú. Únia totiž poskytne na projekty 75 percent (výnimočne 80 percent), zvyšok musí zabezpečiť Slovensko. Je dostatočné množstvo peňazí rezervované v štátnom rozpočte, dohodli sme spôsob spolupráce s bankami, samozrejme rátame aj s pôžičkami Európskej investičnej banky. Väčšie problémy neočakávam, myslím, že sme pripravení dostatočne, uviedol Gyurovszky.
Postupne sa tiež napĺňa zásobník projektov. V oblasti kohézneho fondu je prakticky naplnený, tiež pri environmentálnej a dopravnej politike v programe základná infraštruktúra, informoval minister.
Pri programe priemysel a služby sú pripravené národné projekty a množstvo menších projektov, v oblasti ľudských zdrojov je naplnených asi 65 percent. Ide o veľké národné projekty úradu práce a príslušného ministerstva, ale aj menšie projekty. V poľnohospodárstve po dobrých skúsenostiach s predvstupovým programom SAPARD neočakáva minister problémy.
Čo sa týka administratívy, minister plánuje postupne v priebehu tohto roka prijímať ďalších ľudí. Nie je to problém, ktorý by nejako vážne zaťažoval súčasnú situáciu, pôjde o postupné napĺňanie kapacít do konca tohto roka, povedal.
Hlavným cieľom čerpania eurofondov je v prípade SR dosiahnuť zvýšenie HDP na obyvateľa zo súčasných asi 49 percent priemeru EÚ na 54 percent v roku 2006, pripomenul Gyurovszky. To je to hlavné, o čo sa usilujeme, a diaľnice môžu byť istým symbolom, povedal s tým, že Slovensko sa zameria najmä na veľké národné projekty, ktorých realizácia je jednoduchšia.
My sme koncipovali operačné programy tak, aby tam boli projekty, ktoré sa dajú jednoducho zvládnuť, nešli sme do žiadnych experimentov, teda pôjdeme cestou veľkých národných projektov, doplnil minister. V prípade menších projektov pôjde najmä o také, ktoré sa už vyskúšali v rámci predvstupových programov (ISPA, SAPARD).
Gyurovszky pripomenul, že pri projektoch investičného charakteru majú šancu na schválenie iba tie, kde sú zabezpečené dostatočné zdroje na spolufinancovanie, vybavené stavebné a územné povolenie a vysporiadané všetky vlastnícke vzťahy.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed