Vozičkári v Spojených štátoch si v roku 1990 presadili zákon, ktorý štátu prikazuje vybudovať bezbariérové vstupy a prechody, aby sa mohli na verejných priestoroch pohybovať rovnako ako ich mobilní spoluobčania. FOTO - ČTK/AP
V súdnej budove bez výťahu sa pozrel na schodisko smerujúce k pojednávacej sieni, zliezol z invalidného vozíka a sledovaný zdesenými pohľadmi úradníkov sa vyplazil dve poschodia.
Pri ďalšom pojednávaní liezť už odmietol. Odmietol však aj ponuku pomoci ramien vrátnikov ako ponižujúcu a išiel domov.
O pár dní dostal šek na uhradenie pokuty za to, že sa nedostavil k súdu. Obratom zažaloval štát Tennessee.
Spor z roku 1996 sa teraz objavil pred Najvyšším súdom Spojených štátov.
Do Kongresu po bruchu
Lane zopakoval trik, akým sa vozičkárom v roku 1990 podarilo presadiť zákon pre amerických postihnutých. Za prítomnosti televíznych kamier sa plazili po schodoch vedúcich k budove Kongresu.
Kongres zákon prijal, čím mnohých rozzúril - zaväzuje totiž americké štáty vybudovať vo verejných budovách bezbariérové vstupy a umožňuje občanom sa s nimi súdiť o finančnú náhradu, ak svoju povinnosť zanedbajú. Podľa niektorých tým federálna moc neprípustne zasiahla do suverenity štátov.
Závažie rovnováhy síl medzi federáciou a štátmi sa však v 90. rokoch posunulo smerom k štátom. Konzervatívci v senáte Najvyššieho súdu v sérii súdnych sporov o diskriminácii postihnutých potvrdili imunitu štátov voči súkromným žalobám.
Schody a štátne peniaze
Nikto nemôže žalovať štát pre náhradu škody, tvrdia aj teraz obhajcovia štátu Tennessee. „Rovnaký argument štáty používali v 50. a 60. rokoch na vyhýbanie sa udeleniu občianskych práv černochom," vyhlásila podľa agentúry AP aktivistka za postihnutých občanov Carol Westlakeová.
Lane tvrdí, že mu štát Tennessee odoprel základné právo prístupu k súdom. „Výťah pre človeka s postihnutím je to isté čo pre mňa schody," argumentuje jeho obhajca William Brown.
Sám Lane však už problém s výťahom nemá. Niekoľkokrát zadržaný muž za šoférovanie v opitosti a prechovávanie drog má už niekoľko rokov umelú nohu. Stihol však zdvihnúť adrenalín vozičkárom aj právnikom.
Autor: Zuzana V. Očenášová