Ak sa Američania chcú vrátiť na Mesiac a potom sa vydať na Mars, musia experti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) opäť zasadnúť k rysovacím doskám. Rakety, zariadenia a mozgy, ktoré naposledy zanechali stopy na povrchu Mesiaca, sú už dávno zabudnuté, v drvičke alebo na dôchodku.
Američania v rokoch 1969 až 1972 pristáli na Mesiaci šesťkrát. Od posledného letu na Mesiac však už predsa len uplynulo 31 rokov, a tak sa musí všetko začať v podstate odznova.
Plány počítajú s nahradením dlhoročných, drahých a nie práve bezpečných raketoplánov novou generáciou obrovských kozmických lodí. Moduly by do vesmíru vynášali podobne ako v 60. a 70. rokoch nosné rakety na jedno použitie.
NASA bude musieť navrhnúť a postaviť veľkú kozmickú loď schopnú prepravovať početnejšiu posádku a veľké množstvo zásob a výstroja. Keď bude podoba budúcej misie nadväzovať na program Apollo, úrad bude musieť zostrojiť loď schopnú dopravovať posádku a materiál medzi Mesiacom a veliacou loďou na obežnej dráhe.
Šéf NASA Sean O'Keefe už po nástupe do funkcie v roku 2001 vyhlásil, že technológia kozmických lodí Apollo je na vesmírne lety mimo obežnej dráhy Zeme príliš nevýkonná a pomalá, a preto je na dlhé lety nevyhnutné použiť novú koncepciu hnacieho systému.
NASA už testovala iontový raketový systém vhodný na nepretržité zrýchľovanie vesmírnej lode a na opustenie zemského orbitu. Taká raketa by mohla skrátiť cestu na Mesiac, ktorá Apollu trvala tri dni, a o celé mesiace by skrátila púť na Mars.
Kolónia na Mesiaci, ktorú chce Bush vystavať do roku 2020, by takmer iste musela mať jadrový reaktor na výrobu elektriny. Malé reaktory už využívalo šesť misií Apollo, ale tie boli určené iba na výrobu takého množstva elektrickej energie, aké vyžadovali vedecké prístroje na povrchu.
NASA už vypracovala štúdie prístreškov, vozíkov a skafandrov na pobyt ľudí na Mesiaci. Rovnako zvažuje možnosť získavania raketového paliva a kyslíka z mesačnej pôdy alebo z vodných zásob, ak by sa potvrdila jej prítomnosť na Mesiaci.
Pri lete na Mars by sa muselo všetko, čo vyžaduje cesta na Mesiac, ešte niekoľkokrát znásobiť. Niektorí z expertov zaoberajúcich sa výskumom Marsu tvrdia, že posádková expedícia by trvala najmenej tri roky - s dlhou cestou tam a späť, ale s obmedzeným časom samotného pobytu na červenej planéte.
Všetko palivo, voda a ďalšie zásoby by museli poslať spolu s marsovským modulom alebo dokonca dopredu. Počet členov posádky by sa musel rozšíriť, aby boli zabezpečené náhrady za chorých a mŕtvych, s čím treba pri takej riskantnej expedícii počítať. (čtk/ap)