Platiť nemocenské poistenie je pre študentov zbytočné. Kto si ho platí, má nárok na čiastočnú náhradu mzdy, ak ochorie, stará sa o chorého príbuzného, alebo ak je žena pre tehotenstvo preradená na slabšie platenú prácu. Študenti však nepracujú a na spomenuté dávky nemajú nárok.
Z nemocenského poistenia sa vypláca aj materská, o ktorú tehotná študentka príde, ak si nebude nemocenské platiť. Príde však len o materské za šesť či osem týždňov pred pôrodom, po ňom už môže požiadať o rodičovský príspevok 3790 korún, ktorý jej materské nahradí.
Šéf Smeru Robert Fico označil za „vrchol bezohľadnosti pravice", že štát neplatí za študentov dôchodkové poistenie. Minister práce Ľudovít Kaník hovorí, že dnešný zákon o sociálnom poistení naopak umožňuje študentom si dôchodok zvýšiť. Poistenie za roky štúdia môžu totiž doplatiť kedykoľvek v budúcnosti, keď budú mať vyšší príjem.
Kaník hovorí, že ak by štát odvádzal za študentov poistenie z nízkeho vymeriavacieho základu ako doteraz, príliš by im nepomohol, lebo by im zobral šancu doplatiť si v budúcnosti na vyšší dôchodok. Za obdobie nízkeho poistenia by mali nízke osobné mzdové body, ktoré by im znížili „celkový priemerný osobný mzdový bod", ktorý sa odvíja od výšky odvedených peňazí.
Výška dôchodku závisí od priemerného osobného mzdového bodu a počtu odpracovaných rokov. Študenti, za ktorých štát platil do konca tohto roka, získajú priemerný osobný bod 0,3 za rok štúdia.
(haj)