BRATISLAVA - Parlament schválil posledné štyri zákony z druhého balíka zákonov, ktoré sa viažu na reformu verejnej správy. Poslanci schválili zákon o majetku obcí, zákon o majetku VÚC, novelu zákona o rozpočtových pravidlách a zákon o platových pomeroch predsedu samosprávneho kraja.
Niektoré zákony samosprávy nenadchli
Balík šiestich zákonov schvaľoval parlament v skrátenom legislatívnom konaní a pri novele zákona o obecnom zriadení sa Únia miest a obcí vážne zaoberá možnosťou požiadať prezidenta, aby zákon nepodpísal a vrátil ho znova do parlamentu. Dôvodom je paragraf, ktorý starostom a primátorom zakazuje, aby boli v štatutárnych orgánoch firiem, ktoré zriadi obec (mesto). Podľa únie im toto obmedzenie znemožňuje vykonávať ich povinnosti, medzi ktoré patrí aj zveľaďovanie majetku obce.
Zákony o majetku obcí a VÚC riešia prevod majetku, ktorý prechádza spolu s kompetenciami zo štátu na samosprávy. Ide hlavne o nehnuteľnosti, v ktorých sídlia zdravotnícke zariadenia, sociálne a kultúrne inštitúcie a ich hnuteľnú výbavu. Samosprávy budú musieť využívať tento majetok na účel, na aký slúži teraz. Zmeny bude možné urobiť len so súhlasom príslušného ministerstva.
Samosprávy nebudú môcť nehnuteľnosti, ktoré dostanú od štátu, použiť ako ručenie pri braní úverov a nebudú nimi môcť ani vyrovnať finančné nároky prípadných veriteľov pri konkurze a exekúcii.
Zákonom sa najviac vyčíta to, že sa obmedzili len na majetok, ktorý je priamo spätý s výkonom prenášaných právomocí. Prevod nehnuteľností (hlavne pôdy) vo vlastníctve štátu, ktoré by mohli samosprávam slúžiť ako ďalšie zdroje príjmov, zákony neriešia vôbec.
Nové pravidlá pre zadlžovanie obcí
Novela zákona o rozpočtových pravidlách hovorí o pravidlách finančného hospodárenia samospráv. Parlament oproti vládnemu návrhu pre samosprávy oslabil obmedzenia pri braní úverov. Samospráva sa môže zadlžiť až do výšky 60 percent svojich ročných príjmov (vláda návrhovala 50 percent) tak, že ročné splátky úverov neprekročia 25 percent (pôvodne 15 percent). Tento pozmeňovací návrh prešiel o jediný hlas.
Poslanci zmäkčili aj podmienky na uvalenie výkonu nútenej správy na obec.
Zákon o platových pomeroch predsedu samosprávneho kraja pre županov určuje mesačný plat 53 300 korún. Pri jeho určovaní sa vychádzalo z prenásobeného platu prednostu krajského úradu.
PETER KUNDER