recesiou v najväčšej svetovej ekonomike.
Fed znížil svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu na 2,5 percenta. Vo svojom vyhlásení zároveň pripustil, že v prípade potreby je ochotný pokračovať v znižovaní úrokov. „Teroristický útok výrazne zvýšil neistotu v ekonomike, ktorá už aj tak bola slabá,“ tvrdí centrálna banka. Analytici očakávajú, že Fed nabudúce zníži sadzby na svojom nasledujúcom pravidelnom zasadnutí začiatkom novembra. Či sa tak stane, bude závisieť od makroekonomických ukazovateľov, ktoré budú dovtedy zverejnené.
Uvoľňovaním menovej politiky centrálna banka sleduje oživenie spotreby obyvateľstva, ktorá tvorí až dve tretiny amerického hrubého domáceho produktu (HDP). Tým, že sa obyvatelia budú môcť dostať k lacnejším peniazom, by mala rásť aj ich chuť míňať.
Kým počas prvých dvoch kvartálov tohto roka sa ekonomický rast spomaľoval, ekonómovia predpokladajú, že v treťom štvrťroku HDP v porovnaní s predošlými tromi mesiacmi klesol. Táto predpoveď nemusí byť nereálna, keďže v dôsledku útoku na budovy Svetového obchodného centra sa ekonomický život v Amerike na pár dní skoro zastavil.
Niektorí pozorovatelia však už pochybujú o tom, či krátenie sadzieb bude mať očakávaný efekt. Deväť znižovaní úrokovej miery v USA mohlo mať pozitívny efekt aspoň na cenu akcií, ale aj tie sú na úrovni nižšej ako pred tým, ako Fed začal svoju kampaň proti recesii. Okrem toho nie je isté, či aj napriek nízkej cene peňazí sú Američania schopní zobrať viac úverov, a či sú americké banky v situácii, aby im mohli požičať. Okrem toho sa ozývajú aj hlasy, že meškajúce efekty postupného znižovania sadzieb sa môžu prejaviť naraz.
Preto niektorí ekonómovia si myslia, že Amerika potrebuje viac ako len znižovanie ceny úverov. Podľa ich názoru by skôr pomohlo, keby sa spotrebitelia dostali k hotovosti, napríklad ako keď v tomto roku dostali späť časť odvedených daní. Pozitívny efekt by mohol mať aj pripravovaný 100 miliardový balík, ktorý by sa mal použiť na investovanie do verejných výdavkov.
Vládni predstavitelia si však myslia, že znižovanie sadzieb je najvhodnejším prostriedkom na boj proti recesii.
GABRIEL KÁDASI