
Vývoj inflácie v tomto roku (v%)
BRATISLAVA - Miera inflácie na Slovensku naďalej klesá. Hoci spotrebiteľské ceny vzrástli v septembri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 0,2 percenta, medziročná miera inflácie klesla z augustovej úrovne 7,8 percenta na 7,4 percenta. Vyplýva to zo správy, ktorú včera zverejnil Štatistický úrad SR.
Pod septembrový pokles inflácie sa podľa analytikov podpísalo predovšetkým zníženie cien potravín a priaznivý vývoj cien pohonných hmôt. Stalo sa tak aj napriek tomu, že september už tradične až doposiaľ prinášal sezónne zvýšenie cien potravín. „Po prvýkrát v histórii SR zostali ceny potravín v septembri nezmenené (v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom). Vyššie ceny mäsa boli kompenzované znížením cien zeleniny a ovocia,“ vysvetlil analytik Slovenskej sporiteľne Tomáš Kmeť. Ťahúňom medzimesačného nárastu spotrebiteľských cien sa podľa neho stali pohonné hmoty, ktorých cena stúpla v septembri o približne 5 percent. „Ich ďalší vývoj bude závisieť od toho, ako dlho sa cena ropy udrží na súčasnej úrovni, teda približne 21 dolárov za barel,“ dodáva Marek Gábriš z ČSOB.
Vzhľadom na stagnáciu cien potravín vzrástla jadrová inflácia, hlavný cieľ menovej politiky centrálnej banky, len o 0,3 percenta, čím sa dostala do stredu jej inflačného cieľa. Takýto vývoj otvára podľa hlavného ekonóma ING Bank Jána Tótha priestor na ďalšie znižovanie kľúčových úrokových sadzieb, túto možnosť však môže skomplikovať rýchlo sa prehlbujúci deficit obchodnej bilancie. „Podľa našich odhadov by mala jadrová inflácia skončiť tento rok na úrovni 4,4 percenta. Dopytové tlaky na rast inflácie budú síce rásť, no len miernym tempom. Inflačný vývoj by tak mal umožniť ďalšie znižovanie sadzieb, to je však obmedzené rastom obchodného deficitu, ktorý sa v auguste vyšplhal na 8,9 percenta z hrubého domáceho produktu,“ zdôraznil Tóth. Reálnejšie podmienky na uvoľnenie menovej politiky očakáva v prvom štvrťroku 2002, keď by Národná banka Slovenska mohla znížiť svoje hlavné úrokové sadzby o pol percentuálneho bodu.
MICHAL NALEVANKO