WASHINGTON - Americká spravodajská služba CIA vytrénovala v roku 1999 špeciálne pakistanské komando, ktorého úlohou malo byť zadržanie hľadaného Usámu bin Ládina v Afganistane. Operáciu neskôr po štátnom prevrate v Pakistane zrušili. Vo svojom včerajšom vydaní o tom informoval americký denník The Washington Post.
Pakistanské spravodajské služby (ISI) poskytli celkovo 60 kománd. Vtedajší americký prezident Bill Clinton na oplátku Islamabadu prisľúbil zrušenie sankcií, ktoré voči Pakistanu zaviedli za to, že rozvíjal svoj atómový vojenský program.
Plán zrušili po tom, ako pakistanského prezidenta Naváza Šarífa po prevrate vystriedal Parvíz Mušarraf, ktorý v súčasnosti s USA spolupracuje na prípravách chytenia bin Ládina.
The Washington Post informoval, že plán vyslať komandá začal platiť 12 mesiacov po tom, ako Clinton prikázal bombardovať základne Usámu bin Ládina v Afganistane za atentáty na americké veľvyslanectvá v Keni a Tanzánii v roku 1998. Na miesta, kde sa bin Ládin zdržiaval, vystrelili niekoľko striel Tomahawk.
Vstup pakistanských kománd do Afganistanu bol v roku 1999 jedným z najväčších úsilí zo strany USA zadržať saudskoarabského multimilionára. V tom istom čase Clinton uvažoval aj o vzdušných náletoch a vstupe špeciálnych jednotiek.
Zrušený plán, v ktorom sa mala zúčastniť aj pakistanská špionáž, nevyšiel. Podľa amerického denníka sa však Islamabadu i tak podarilo do bin Ládinovej siete infiltrovať informátorov.
Zdá sa, dodáva denník, že vstup kománd na územie kontrolované teroristami sa pripravoval na 12. októbra 1999. Po štátnom prevrate však pakistanský prezident Parvíz Mušarraf odmietol pokračovať v prípravách aj napriek úsiliu Billa Clintona, ktorý v tom istom čase Pakistan a jeho tradičného nepriateľa - Indiu, presviedčal, aby zanechali jadrové zbrojenie.
Americká špionáž teda disponuje informáciami, ktoré im poskytli kolegovia z Islamabadu o udalostiach, ktoré sa odohrávajú v Afganistane.
Washingtonský denník dodáva, že Clinton schválil tajné akcie CIA v Afganistane v spolupráci s ďalšími krajinami, pričom cieľom akcií bolo zadržanie Usámu bin Ládina. Americký denník ďalej uviedol, že vláda v Sudáne CIA ponúkla zadržanie bin Ládina a jeho presun do Saudskej Arábie v roku 1996. Saudskoarabské úrady to však odmietli. (taa)